Różowy Ekran w Monitorze

Różowy Ekran w Monitorze
9 września 2022

Ekran w Twoim monitorze stał się różowy? W tym poradniku pokażę kilka sposobów na to, jak można sobie z tym poradzić i upewnić się, czy przypadkiem nasza „usterka” nie jest np. błędem systemu.

1. Upewnij się, że monitor jest dobrze podłączony

Czasami problem z wyświetlaniem obrazu może być spowodowany np. niedokładnie podłączonym urządzeniem. Warto więc sprawdzić, czy wszystkie kable zostały dobrze podłączone, oraz czy są sprawne (dla pewności, możecie spróbować podłączyć monitor innym kablem, a jeśli macie taką możliwość, najlepiej kablem innego typu).

2. Sprawdź ustawienia kolorów w systemie operacyjnym

Za problem z niewłaściwymi kolorami często odpowiadają ustawienia kolorów w systemie operacyjnym.

Jeśli masz taką możliwość, sprawdź ustawienia takie jak np. kontrast, czy nasycenie poszczególnych barw.

3. Sprawdź ustawienia kolorów w monitorze

Częściej niż w systemie operacyjnym, zdarza nam się przestawić ustawienia w samym monitorze. Upewnij się, czy Twoje są poprawne, lub przywróć je do ustawień domyślnych.

Podobnie jak w przypadku ustawień kolorów w systemie operacyjnym, możliwe, że na skutek regulacji monitora barwy się trochę zmieniły i przybrały bardziej różową postać.

4. Wyłącz „Wyświetlanie Nocne”

Ta sytuacja dotyczy zwykle żółtego, a nie różowego ekranu, ale wyświetlanie nocne w połączeniu z niektórymi ustawieniami monitora, może powodować u niektórych złudzenie, że ekran wygląda na bardziej różowy.

Upewnijcie się więc, że nie macie włączonego wyświetlania nocnego (redukcji niebieskiego światła) w swoim systemie operacyjnym, monitorze, lub za pomocą programów takich jak na przykład f.lux.

5. Sprawdź, czy monitor działa dobrze z innymi komputerami, oraz czy inne monitory działają dobrze z tym

Jeżeli nie udało Ci się rozwiązać problemu za pomocą powyżej opisanych sposobów, przed oddaniem monitora do serwisu warto by było sprawdzić między innymi:

  • Czy monitor działa poprawnie po podłączeniu go do innych komputerów? Jeśli tak, usterka najprawdopodobniej dotyczy komputera (np. karty graficznej) lub jest spowodowana przez ustawienia w systemie operacyjnym.
  • Czy inne monitory dobrze działają z tym komputerem? Jeśli tak, winny może być monitor lub np. kabel, za pomocą którego jest podłączany.

Spróbuj wykluczyć jak najwięcej możliwości i ustalić przyczynę. Wówczas będzie Ci łatwiej ją naprawić lub po prostu uda Ci się zidentyfikować wadliwe urządzenie, ponieważ nie zawsze winnym różowego ekranu musi być sam monitor.

Jeżeli nie jesteś w stanie naprawić urządzenia samemu, upewnij się, czy nie podlega ono gwarancji. Wówczas możesz spróbować ubiegać się o naprawę w jej ramach.