Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?
12 września 2022

Zastanawiasz się nad kupnem telewizora? Jeśli tak, przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę, aby dokonać właściwego wyboru.

1. Oprogramowanie

W dobie Smart TV oprogramowanie telewizora jest niezwykle ważne. To z kolei może różnić się w zależności od producenta, jak i konkretnego modelu.

W gruncie rzeczy, jeśli chodzi o oprogramowanie, po prostu upewnijcie się, czy pozwala ono na zainstalowanie wszystkich potrzebnych Wam aplikacji.

Na przykład, jeśli potrzebujecie Netflix, HBO GO, czy innych tego rodzaju usług, przed zakupem telewizora sprawdźcie, czy jego oprogramowanie pozwala na komfortowe korzystanie z nich.

2. Tuner

Chyba nikt kto kupuje nowy telewizor, nie chciałby od razu musieć używać dodatkowych dekoderów. Jeżeli chcecie odbierać podstawowe programy, a nie nie macie ochoty wykorzystywać do tego zewnętrznego urządzenia (które nomen omen może negatywnie wpływać na jakość), upewnijcie się, że telewizor posiada standard DVB-T2.

Większość nowych modeli dostępnych w sklepach powinno go obsługiwać, ale na wszelki wypadek upewnijcie się, czy wybrane przez Was urządzenie na pewno ma taką możliwość.

3. Rozmiar

Przed zakupem telewizora koniecznie dokonajcie pomiarów w miejscu, w którym miałby on się znajdować.

Oprócz samego miejsca na telewizor sprawdźcie też, jak daleko od niego siedzicie, co może pomóc Wam dobrać optymalny rozmiar urządzenia. Na dzisiejsze czasy, standardowymi rozmiarami telewizorów jest ok. 55/60 cali.

Pamiętajcie jednak, żeby nie mierzyć jedynie przekątnej ekranu, bo rozmiar telewizora może się różnic w zależności od proporcji, czy chociażby szerokości ramek.

4. Rozdzielczość

W dużym uproszczeniu im większa, tym lepsza (tym ostrzejszy będzie mógł być obraz). Na dzisiejsze czasy standardową, polecaną rozdzielczością jest 4k, choć w przypadku małych telewizorów równie dobrze może sprawdzić się np. FULL HD.

Zbyt mała rozdzielczość może powodować gorszą jakość obrazu i widoczne gołym okiem pixele. Do większości zastosowań polecam wyżej wymienione 4k, choć na rynku znajdziecie już tez np. 8k (do którego na ten moment raczej nie warto dokładać, chyba że macie bardzo duże wymagania lub kupujecie wyjątkowo duże urządzenie).

5. Częstotliwość odświeżania obrazu

Większa częstotliwość odświeżania obrazu to przyszłość. Obraz oglądany na urządzeniu mającym np. 120 Hz, w teorii powinien być dwa razy szybszy (płynniejszy) od tego na standardowych 50 Hz czy 60 Hz. Odczucia dwa razy lepsze raczej nie są, ale nie da się ukryć, że o wiele lepiej przegląda się cokolwiek na szybszych ekranach (powyżej 100 Hz).

Uważam, że za kilka lat takie częstotliwości odświeżania obrazu będą standardem, a już teraz występują w wielu modelach telewizorów. Choć filmy z reguły i tak nadawane są np. w 50 FPS, uważam że jeżeli nie kosztuje Was to dużo, warto odrobinę dołożyć i zdecydować się na urządzenie o większej częstotliwości odświeżania.

To subiektywne i warto sprawdzić to samemu, ale osobiście wolałbym telewizor 4k z odświeżaniem 120 Hz niż telewizor 8k z odświeżaniem 50 Hz.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim, w miarę możliwości przetestujcie dane urządzenie przed zakupem. Jakość ekranu czy dźwięk mogą diametralnie różnić się w poszczególnych modelach, dlatego, zanim kupi się telewizor, dobrze jest zobaczyć go na żywo, tym bardziej że zwrot tak dużego urządzenia może być dość kłopotliwym procesem.

Jeżeli kupujecie nowe urządzenie, upewnijcie się też, jak wygląda gwarancja. Niestety, ale telewizory to dość awaryjne urządzenia i dobrze by było, żeby gwarancja trwała co najmniej dwa lata. Mimo wszystko, na ogół polecam unikania „rozszerzonych gwarancji” oferowanych przez markety, najlepiej po prostu sprawdźcie, jak długa jest ta od samego producenta.