„Nie rozpoznano urządzenia USB” – Jak to naprawić?

Co zrobić gdy nie rozpoznano urządzenia USB?
16 września 2022

Po podłączeniu jakiegoś urządzenia do komputera, system Windows czasami może nas poinformować o tym, że nie udało mu się go rozpoznać.

W tym poradniku poznasz kilka sposobów na naprawę tego problemu i przywrócenie urządzenia do poprawnego działania.

1. Spróbuj podpiąć urządzenie do innego portu

Czasami problemem może być sam port USB. Jeżeli masz drugi, spróbuj podłączyć urządzenie do niego. W takiej sytuacji może okazać się, że urządzenie nagle zacznie działać, bo np. inny port był uszkodzony, lub był innego typu.

W komputerach PC porty USB zwykle znajdują się na przodzie, na górze, oraz z tyłu obudowy. W laptopach porty USB zazwyczaj są ulokowane po bokach oraz z tyłu laptopa. Większość urządzeń powinno być wyposażonych w co najmniej dwa porty USB, a nawet jest, zawsze można rozważyć np. zakup tzw. huba USB, czyli urządzenia pozwalającego na dołączenie dodatkowych portów USB do swojego komputera.

2. Odłącz pozostałe urządzenia

Czasami może okazać się, że dane urządzenie koliduje z jakimś innym. Jeżeli pierwszy sposób nie przyniósł żadnych skutków, spróbuj odłączyć pozostałe urządzenia podłączone przez USB i zostawić podłączone jedynie to, którego komputer nie rozpoznaje (możesz ew. odłączyć i podłączyć je ponownie, lub podłączyć je później do innego, sprawnego portu).

3. Zrestartuj komputer

Jak zwykle w takich sytuacjach, restart również może naprawić nasz problem.

Po prostu wyłącz komputer, włącz go ponownie i zobacz, czy urządzenie zacznie działać poprawnie. Jeśli chcesz, odłącz niedziałające urządzenie USB przed ponownym uruchomieniem komputera i podłącz je dopiero po tym, gdy załaduje się Twój system.

4. Sprawdź, czy nie ma dostępnej aktualizacji dla urządzenia

Wejdź w Menedżer Urządzeń w systemie Windows (klawisz Windows na klawiaturze lub przycisk Windows na pasku zadań -> Wyszukaj „Menedżer Urządzeń” i kliknij w pozycję o tej nazwie). Sprawdź, czy problematyczne urządzenie znajduje się na liście. Jeśli tak, kliknij na nie prawym przyciskiem myszy, wejdź we „Właściwości” i spróbuj je zaktualizować.

5. Skorzystaj z narzędzia automatycznego rozpoznawania problemów

Uruchom Start -> Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia (na dole ekranu) -> Rozwiązywanie problemów (po lewej stronie w Menu) i skorzystaj z narzędzia do rozwiązywania problemów, precyzując którego urządzenia dotyczy Twój problem.

Choć automatyczne rozwiązywanie problemów nie zawsze zadziała tak, jakbyśmy tego oczekiwali, to często jeden z najlepszych sposobów np. na wykrywanie problemów z niedziałającymi/nieaktualnymi sterownikami.

Co jeżeli urządzenie nadal nie działa?

Niestety, w przypadku tego problemu nie ma jedynego uniwersalnego rozwiązania.

Oto kilka pomysłów na to, co zrobić, jeżeli powyższe sposoby nie przyniosły oczekiwanego rezultatu:

  • Upewnij się, że urządzenie jest kompatybilne z Twoim systemem operacyjnym.
  • Spróbuj ściągnąć sterowniki dla urządzenia z oficjalnej strony producenta.
  • Sprawdź, czy dane urządzenie działa na innych komputerach. Choć to w tym przypadku raczej rzadkość, możliwe, że jest uszkodzone.
  • Wyszukaj w internecie problem dotyczący dokładnie Twojego urządzenia lub samemu załóż wątek na jakimś popularnym forum (jeżeli urządzenie jest znane także poza Polską, warto szukać i pytać po angielsku ze względu na możliwość uzyskania większej ilości odpowiedzi). Czasami dane urządzenie ma jakieś typowe dla niego problemy i wówczas najlepiej skorzystać z pomocy innych użytkowników.
  • Skontaktuj się z producentem urządzenia opisując swój problem. Wiele firm potrafi w takiej sytuacji pomóc użytkownikowi i wskazać mu rozwiązanie, dzięki któremu urządzenie zacznie poprawnie działać.

Jeżeli nawet te sposoby nie zadziałają, warto rozważyć pomoc profesjonalnego serwisu lub zwrot urządzenia.