Jak zresetować Router?

Jak zresetować router?
3 października 2022

Problemy z internetem nie należą do najprzyjemniejszych, ale niestety, raz na jakiś czas zdarzają się niemal każdemu.

Niedziałający internet, brak możliwości połączenia się na jakimś urządzeniu, lub niestabilne połączenie, mogą być jednymi z wielu powodów, dla których możecie chcieć wykonać reset.

Ważne:

Przed wykonaniem resetu (zwłaszcza twardego), skontaktuj się z Twoim dostawcą internetu. Dowiedz się, czy problem nie jest chwilowy i czy nie występuje po stronie firmy, a nie Twojego urządzenia. Jeżeli planujesz przeprowadzić twardy reset, zapytaj czy możesz to zrobić na własną rękę, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

W tym poradniku dowiesz się:

Jak wykonać miękki Reset Routera (restart)?

Miękki reset to po prostu klasyczne „wyłącz i włącz”. Choć może Ci się to wydawać śmieszne, ta trywialna metoda potrafi pomóc na wiele pozornie skomplikowanych problemów ze sprzętem elektronicznym.

Aby wykonać miękki reset routera:

1. Odłącz zasilanie od routera i odczekaj kilkanaście sekund.

2. Ponownie podłącz sprzęt do zasilania.

3. Po kilku minutach router powinien być gotowy do pracy, wówczas sprawdź, czy problem został rozwiązany.

Jeżeli internet nadal nie działa lub działa zbyt wolno, skontaktuj się z dostawcą (zakładając, że nie zrobiłeś tego wcześniej). Możliwe, że awaria występuje po jego stronie.

Jak wykonać twardy Reset Routera i przywrócić go do ustawień fabrycznych?

Uwaga! Przed wykonaniem twardego resetu routera koniecznie skontaktuj się ze swoim dostawcą internetu. Powrót do ustawień fabrycznych routera może zresetować wiele ważnych ustawień, więc jeżeli nie masz dostępu do panelu administracyjnego routera lub nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, nie rób tego na własną rękę.

Aby wykonać twardy reset (przywrócenie do ustawień fabrycznych) routera:

Najlepiej zacznij od zapoznania się z instrukcją lub sprawdź, jak reset przeprowadza się w danym modelu routera w internecie.

Zwykle proces wygląda mniej więcej tak:

1. Znajdź cienkie narzędzie (np. cienką igłę lub wykałaczkę).

2. Naciśnij za pomocą narzędzia zabezpieczony, znajdujący się w głębokiej, ciasnej szczelinie przycisk „Reset” („RST”).

3. Włącz panel administracyjny swojego routera i przeprowadź konfigurację (ustaw nowe hasło do sieci i inne niezbędne parametry).