Czy można podłączyć dwa monitory do jednej karty graficznej?

Dwa monitory
26 sierpnia 2022

Nowoczesne, dobre karty graficzne pozwalają na podłączenie nawet 4 monitorów. Większości użytkowników do pełni szczęścia wystarczają jednak dwa monitory — jeden główny, oraz drugi dodatkowy na specjalne okazje (lub do multitaskingu, polegającego np. na oglądaniu YouTube podczas grania w gry).

Niestety, nie do każdej karty graficznej można podłączyć więcej niż jeden monitor. Aby sprawdzić, czy możecie to zrobić w przypadku Waszej karty, spójrzcie na dostępne porty, lub sprawdźcie jej w specyfikacji danego modelu w internecie.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że można podłączyć monitory do różnych portów. Dajmy na to, jeśli macie jedno wyjście HDMI, oraz drugie DisplayPort lub VGA, nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć np. jeden monitor do HDMI, a drugi do VGA.

W takim przypadku zwróćcie jednak uwagę na limity danego portu, ponieważ np. VGA nie pozwoli Wam wykorzystać pełni potencjału z monitora mającego 144 Hz.

W sytuacji, w której w karcie graficznej macie dwa porty, ale nie macie ich dostępnych w monitorze, możecie poszukać w internecie przejściówek (adapterów), które pozwolą Wam przerobić np. VGA na HDMI.

Co w sytuacji, w której karta graficzna pozwala na podłączenie tylko jednego monitora?

Najlepiej, aby wszystkie monitory były podłączone do tej samej karty graficznej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyście spróbowali podłączyć jeden z monitorów na przykład do płyty głównej.

W takiej sytuacji może być konieczne ustawienie w BIOS włączania także zintegrowanej karty graficznej. Monitor podłączony do płyty głównej będzie korzystał właśnie z niej.