Jak zrobić screena na telefonie?

Jak zrobić screena na telefonie?
7 września 2022

Screeny, czyli zrzuty ekranu pozwalają nam zapisywać w telefonie zdjęcia przedstawiającego dany stan ekranu. Dzięki temu możemy na przykład zachować sobie jakieś potwierdzenie, czy zapisać ciekawą treść na później.

Jak zrobić screena na telefonie z Androidem?

W przypadku smartfonów z Androidem sposób wykonywania zrzutów ekranu jest zwykle bardzo podobny.

Oto trzy popularne sposoby:

1. Naciśnij przycisk ściszania (dolny przycisk do regulacji głośności) i przycisk blokady telefonu.

2. Jeżeli masz osobny przycisk do wyłączania telefonu, a pierwszy sposób nie działał, naciśnij przycisk ściszania (dolny przycisk do regulacji głośności) i przycisk wyłączania telefonu.

3. Odblokuj swój telefon i rozwiń od góry ekranu menu (przesuń palcem od góry ekranu w dół) i wybierz opcję „Zrzut Ekranu”.

Wykonany zrzut ekranu powinien pojawić się w galerii, a zaraz po jego wykonaniu, zwykle w prawym dolnym rogu ekranu powinna pojawić się miniaturka.

Te sposoby są na tyle popularne, że w większości modeli telefonów z Androidem powinien zadziałać co najmniej jeden z nich. Jeżeli mimo tego nie udało Ci się zrobić zrzutu ekranu, w ostatniej sekcji tego wpisu przedstawię kilka alternatywnych metod.

Jak zrobić screena na iPhone?

Jak pewnie wiesz, iPhone mają różne wersje i w zależności od modelu, który posiadasz, sposób wykonywania zrzutów ekranu może się różnić.

Oto dwa najpopularniejsze sposoby:

1. Naciśnij jednocześnie boczny przycisk (po prawej stronie urządzenia) i przycisk regulowania dźwięku (po lewej stronie urządzenia).

2. Naciśnij jednocześnie boczny przycisk (po prawej stronie urządzenia) i dotknij przycisku „Początek” (na środku pod ekranem urządzenia).

Po poprawnym wykonaniu screena na ekranie powinna pojawić się jego miniaturka, a on sam powinien zostać zapisany w galerii.

Jeżeli żaden z tych sposobów nie zadziałał, w kolejnej sekcji przedstawię Ci kilka alternatywnych sposobów.

Jak inaczej zrobić screena na telefonie?

Przedstawione wyżej sposoby na robienie zrzutów ekranów powinny działać na niemal każdym nowoczesnym smartfonie.

Jeżeli jednak jest inaczej, w tym miejscu znajdziesz dwa alternatywne sposoby:

1. Dowiedz się, jak robi się screena w danym modelu telefonu. Możliwe, że Twój telefon jest na tyle unikalny, że sposób wykonywania zrzutów ekranu różni się od tych najpopularniejszych. W takim przypadku najlepiej poszukaj w internecie sposobów robienia screenów na konkretnym modelu urządzenia. Jeżeli nie znajdziesz niczego po polsku, możesz spróbować szukać po angielsku, np. fraz takich jak np.: „[Nazwa modelu urządzenia] how to take screenshot”.

2. W sklepie z aplikacjami (np. Google Play lub App Store w zależności od systemu operacyjnego) wpisz frazę „Screenshot” i poszukaj aplikacji, które ułatwią Ci wykonywanie zrzutów ekranu na urządzeniach, na których jest to utrudnione lub niemożliwe.