Jak naładować telefon bez ładowarki?

Jak naładować telefon bez ładowarki?
2 listopada 2022

Zgubiła lub popsuła Ci się ładowarka do telefonu? W tym wpisie pokażę, co możesz zrobić w takiej sytuacji, by mimo tego, bez przeszkód naładować swój telefon.

Ładowanie za pomocą komputera

Wasz komputer lub laptop może posłużyć do naładowania telefonu. W tym celu wystarczy podłączyć urządzenie do komputera za pomocą kabla z końcówką USB. Jeśli macie, najlepiej skorzystajcie z portu USB 3.0 lub nowszego, żeby ładowanie było możliwie jak najszybciej (porty z niebieskim wnętrzem).

Takie ładowanie nie jest zwykle równie szybkie, jak ładowanie za pomocą normalnej ładowarki, ale jest na tyle wydajne, że znam niejedną osobę, która regularnie ładuje w ten sposób swojego smartfona.

Skorzystanie z PowerBanka

PowerBank to przenośny bank energii, który pozwala nam na naładowanie smartfona (lub innego urządzenia) w kryzysowej sytuacji.

Jeżeli jest rozładowany, naładuj go przed rozpoczęciem ładowania nim telefonu. Jeśli jednak został już naładowany, możesz podłączyć do niego telefon i całkiem sprawnie naładować za jego pomocą baterię. Ładowarka nie będzie Ci do tego potrzebna.

Ładowanie za pomocą ładowarki samochodowej

Masz samochód? W takim razie, możesz skorzystać z jego ładowarki. Wiele pojazdów, zwłaszcza tych bardziej nowoczesnych posiada porty USB, za pomocą których możesz naładować swoje urządzenia. Jeśli Twój samochód nie posiada gniazda USB, zawsze możesz spróbować poszukać jakiejś przejściówki.

Aby naładować swój telefon za pomocą samochodu, włącz zapłon w samochodzie i podłącz telefon do gniazda za pomocą kabla USB.

Użycie ładowarki ręcznej

Nie masz prądu ani żadnego naładowanego akumulatora? Nic nie szkodzi, bo możesz spróbować skorzystać na przykład z ładowarki ręcznej. Takie ładowarki to zwykle koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Za ich pomocą możesz naładować 20% baterii smartfona w jakieś pół godziny, choć wszystko zależy m.in. od pojemności baterii, jak i wydajności samej ładowarki.

Nie jest to zdecydowanie najwydajniejszy sposób, ale jeżeli nie masz dostępu do prądu, czy akumulatora, w kryzysowej sytuacji może okazać się on bardzo skuteczny.

Co zrobić, jeśli nie ma się żadnego kabla?

Wymienione wyżej sposoby zakładają, że masz pod ręką kabel, który możesz podłączyć do jakiegoś urządzenia za pomocą gniazda USB.

Przyjmijmy jednak, że oprócz ładowarki, zgubił Ci się lub zepsuł także ten kabel. W takim przypadku jest kilka alternatyw:

1. Ładowanie indukcyjne

Jeżeli Twój telefon obsługuje ładowanie indukcyjne, a Ty masz ładowarkę indukcyjną np. w swoim samochodzie, możesz zrobić z tego użytek i naładować swoje urządzenie bez tradycyjnej ładowarki i żadnych kabli. Wystarczy po prostu włączyć taką ładowarkę i położyć na niej swój telefon.

2. Poszukiwania kabla USB

Naprawdę nie masz żadnego kabla USB, który mógłbyś podłączyć do telefonu? Zastanów się, czy masz pod ręką np. stare ładowarki z innych telefonów, kable od powerbanków, czy nawet kompatybilne z Twoim telefonem kable z urządzeń takich jak chociażby czytniki e-booków.

3. Pożyczenie kabla USB

Nawet jeśli nie masz żadnego kabla USB kompatybilnego z Twoim telefonem, prawdopodobnie ma go choć jeden z Twoich sąsiadów lub członków rodziny. Popytaj, a prawdopodobnie Ci się uda, zwłaszcza jeżeli dana osoba jest miłośnikiem technologii — istnieje wówczas szansa, że podobnie jak ja, ma wiele kabli z przeróżnymi końcówkami i znajdzie coś dla Ciebie. Nawiasem mówiąc, proponuję Ci zakup kabla USB z różnymi złączami do telefonów — taki kabel kosztuje w sieci kilka-kilkanaście złotych, a pozwala naładować większość popularnych smartfonów, dzięki czemu możesz w przyszłości pomóc nie tylko sobie, ale też innym.