Jak usunąć rysy z telefonu?

Jak usunąć rysy z telefonu?
16 września 2022

Pierwsza rysa na urządzeniu? Pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób możesz ją usunąć.

W tym wpisie przedstawię kilka popularnych sposobów. Co więcej, nie każdy z nich będzie wymagał wizyty w serwisie, czy samodzielnego czyszczenia.

Uwaga:

Przed próbowaniem poszczególnych sposobów warto wyłączyć urządzenie i zakleić ewentualne porty jakąś taśmą. Działania takie jak np. czyszczenie ekranu telefonu należy wykonywać ze szczególną starannością i tak, by nie uszkodzić urządzenia. Jeżeli nie jesteście pewni swoich umiejętności, najlepiej zlećcie to w profesjonalnym serwisie, który weźmie tę odpowiedzialność na siebie.

1. Upewnij się, czy na telefonie nie było szkła hartowanego lub innej folii ochronnej

Zanim się zdenerwujesz, sprawdź czy na telefonie nie miałeś założonego na przykład szkła hartowanego. Bardzo często zakładamy je jako osłonę naszego telefonu, która po czasie… Bardzo często pęka lub się rysuje.

Pęknięte szkło hartowane nie oznacza jednak, że rysy powstały także na ekranie. Właśnie po to ono jest, żeby ekran był przed takimi ewentualnościami lepiej chroniony.

Sprawdź, czy do Twojego urządzenia nie przylega kawałek plastiku lub folii, a jeśli tak — spróbuj to zdjąć. Bardzo często okaże się, że porysowane było właśnie szkło hartowane, a nie ekran naszego urządzenia.

2. Sposób z pastą do zębów

Jeżeli rysa naprawdę znajduje się na ekranie, możesz spróbować popularnego, domowego sposobu z usuwaniem rys za pomocą pasty do zębów.

Przed podjęciem się go, wyłącz swój telefon i odpowiednio go zabezpiecz (np. zaklej wszelkie porty i otwory, do których nie powinna dostać się pasta).

Najlepiej użyć pasty wybielającej. Niewielką jej ilość powinno się nałożyć na małą szmatkę lub wacik i przez kilka minut pocierać nim po ekranie urządzenia. Później można lekko zwilżoną szmatką ściągnąć resztki pasty do zębów, a finalnie wytrzeć telefon na sucho.

3. Sprawdź, czy Twojej usterki nie obejmuje gwarancja lub ubezpieczenie

Niektóre gwarancje lub ubezpieczenia mogą obejmować zarysowany ekran czy aparat, zwłaszcza jeżeli te nie powstały z tzw. „winy użytkownika”.

Jeżeli rysy nie udało się usunąć „domowymi sposobami”, dobrze by było, żebyście przed podjęciem dodatkowych kosztów zapoznali się z warunkami Waszej gwarancji/ubezpieczenia. Jeżeli okaże się, że Wasze urządzenie może temu podlegać, możecie spróbować je odesłać — choć to dość optymistyczny scenariusz, który w tym przypadku raczej rzadko się sprawdzi, być może wadliwa część zostanie wymieniona lub naprawiona.

4. Rozważ wizytę w serwisie i ewentualną wymianę uszkodzonej części

Jeżeli żaden „domowy sposób” nie przyniósł oczekiwanego efektu, a urządzenie nie podlega gwarancji, w takim przypadku warto udać się do serwisu i zapytać o koszt naprawy usterki.

Zwykle niezbędna będzie wymiana ekranu lub zarysowanych części aparatu.

Jeżeli problem dotyczy ekranu, w takiej sytuacji warto zadać sobie pytanie, czy nie lepiej od razu zdecydować się na zakup nowego urządzenia, oraz ewentualną sprzedaż tego na części. Wymiana ekranu bardzo często zbliża się do całkowitej wartości urządzenia, dlatego w wielu przypadkach po prostu się nie opłaca (zwłaszcza jeżeli Wasz sprzęt był już dość wysłużony).