Jak naprawić Różowy Ekran w telefonie?

Różowy Ekran w Telefonie
31 sierpnia 2022

Nie da się ukryć, że różowy to bardzo piękny kolor, ale mimo tego, domyślam się, że znaczna większość z Was nie chciałaby, by ekran ich telefonu był cały czas przesiąknięty tą barwą.

Taki ekran wygląda dość nienaturalnie, a spowodowany jest zwykle złymi ustawieniami lub usterką techniczną.

W tym wpisie dowiesz się:

Jakie są najczęstsze przyczyny różowego ekranu?

Przyczyną nie zawsze musi być wina użytkownika. Niektóre typy ekranów jak np. AMOLED jeszcze kilka lat temu wręcz słynęły z tego, że po jakimś czasie lubiły stawać się bardziej różowe.

Zwykle jednak problem może być spowodowany zbyt wysokim ustawieniem jasności, zbyt dużym kontrastem, włączeniem filtra niebieskiego światła, czy też zbyt długim użytkowaniem ekranu.

Jak naprawić różowy ekran w ustawieniach telefonu?

Wszystko zależy od systemu operacyjnego w telefonie, jego wersji, oraz ewentualnej nakładki producenta.

Zwykle jednak powinniśmy zacząć od wejścia w Ustawienia i odnalezienia ustawień Wyświetlacza. Wówczas powinniśmy móc dostroić barwy do naszych potrzeb lub np. odpowiednio zmniejszyć kontrast.

Choć może to zająć trochę czasu, o ile telefon oferuje taką możliwość, powinniście być w stanie mniej lub bardziej zredukować problem.

Za bardziej różowy ekran w telefonie może też odpowiadać filtr niebieskiego światła, znany też jako „ciepłe barwy”. Choć takie ekrany są raczej bardziej żółte niż różowe, w przypadku niektórych telefonów i ustawień rzeczywiście mogą wydawać się różowe. W takiej sytuacji warto upewnić się, czy filtr niebieskiego światła nie jest włączony i jeśli to potrzebne, wyłączyć go.

Jeżeli nie możecie znaleźć w swoim telefonie ustawień odpowiadających za regulacje barw:

  • Wpiszcie w wyszukiwarkę w ustatwieniach frazy takie jak „Kontrast”, „Kolory”, „Barwy”, „Jasność” i spróbujcie znaleźć sekcje, które umożliwią Wam dostrojenie barw do Waszych potrzeb.
  • Lub wpiszcie w wyszukiwarkę internetową model Waszego telefonu z dopiskiem „how to adjust color settings?”, lub jeśli uda Wam się znaleźć po polsku: „jak dostosować ustawienia kolorów?”.

Oprócz ustawień telefonu możecie też spróbować uniwersalnego sposobu naprawy niemal wszystkich problemów systemów operacyjnych, czyli metodo „wyłącz i włącz”. Restart telefonu nie musi, choć również może pomóc, jeżeli np. problem wynika z błędu systemowego.

Co zrobić, gdy ekran telefonu nadal pozostaje różowy?

Jeżeli pomimo zmian ustawień ekran telefonu nadal pozostaje różowy, zalecałbym spróbować następujących rzeczy:

1. Oddać telefon na gwarancję. Jeżeli jej podlega, warto spróbować z tego skorzystać i liczyć na wymianę lub naprawę uszkodzonych części. Przed oddaniem telefonu na gwarancje warto skonsultować się z kimś biegłym w temacie i upewnić się, czy ekran rzeczywiście wygląda nienaturalnie i czy aby na pewno nie jest to kwestia błędnych ustawień.

2. Jeżeli telefon nie podlega już gwarancji, pójść z nim do serwisu i upewnić się, czy usterka nie jest mimo wszystko kwestią ustawień. Jeśli nie, zapytać o koszt naprawy. Jeżeli Wasz telefon ma ponad 2-3 lata (a pewnie ma, skoro nie jest na gwarancji), radziłbym dobrze zastanowić się, czy np. wymiana ekranu będzie w Waszym przypadku opłacalna. Jeżeli naprawa telefonu wynosi np. połowę lub jeszcze większą część ceny nowego telefonu, w znacznej większości przypadków lepiej od razu pomyśleć o wymianie sprzętu, która i tak pewnie prędzej czy później by Was czekała.

Raz jeszcze, pamiętajcie, by przed podjęciem kroków takich jak oddanie telefonu do serwisu, czy na gwarancje upewnić się (najlepiej w kilku różnych źródłach), czy aby na pewno winą różowego ekranu nie są ustawienia lub inny problem związany z samym systemem operacyjnym, a nie urządzeniem. To jedna z najpopularniejszych przyczyn, dlatego warto ją wykluczyć, zanim poniesiecie spore koszty lub oddacie swoje urządzenie na długą naprawę.