Jak sprawdzić swój numer telefonu?

Jak sprawdzić swój numer telefonu?
29 sierpnia 2022

Jeżeli nie nauczyliście się swojego numeru telefonu na pamięć, prędzej czy później i tak pewnie pojawi się moment, w którym będziecie chcieli go komuś podać.

Problem pojawi się jednak wtedy, gdy nie będziecie wiedzieli, w jaki sposób możecie go sprawdzić.

W tym poradniku opisuję:

Sprawdzenie numeru telefonu w ustawieniach

Jednym z najprostszych sposobów może wydawać się sprawdzenie numeru w ustawieniach telefonu. Nie zawsze jest to możliwe lub proste, ale poniżej omawiam, w jaki sposób zwykle można spróbować to zrobić.

Telefony z Android:

Wejdźcie w Ustawienia -> Informacje o telefonie/urządzeniu i poszukajcie tam informacji o tym, jaki macie numer telefonu.

Opcje mogą nazywać się trochę inaczej w zależności od wersji Android lub nakładki producenta.

iPhone:

Wejdźcie w Ustawienia -> Telefon i poszukajcie numeru w tamtym miejscu.

Sprawdzenie numeru telefonu kodem u operatora sieci komórkowej

Wielu operatorów sieci komórkowych pozwala na sprawdzenie numeru telefonu za pomocą specjalnego kodu. Najlepiej wyszukajcie w internecie frazę „Nazwa operatora + kod na numer telefonu” i znajdźcie aktualny, działający kod, który pozwoli Wam go sprawdzić.

Poniżej znajdziecie kilka najpopularniejszych kodów dostępnych u wybranych, popularnych operatorów sieci komórkowych.

Kody na sprawdzanie numeru telefonu w popularnych sieciach:

  • a2mobile: *101#
  • Heyah: 100#
  • Lycamobile: 132#
  • nju mobile: *630
  • Mobile Vikings: *121#
  • Orange: *630 (po połączeniu z automatem naciśnij 2)
  • Play: *121#
  • Plus: *132#
  • Plush: *132#
  • Red Bull Mobile: *121#
  • T-mobile: *100#
  • TuBiedronka: *100#
  • Virgin Mobile: *121#

Kod należy wpisać w miejscu, w którym wybieracie numery (zwykle w aplikacji „Telefon”) i zatwierdzić zieloną słuchawką.

Zazwyczaj operatorzy pozwalają na jego uruchomienie bez żadnych opłat, jednak na samo uruchomienie kodu trzeba zwykle poczekać co najmniej kilka-kilkanaście sekund.

Inne sposoby na sprawdzenie numeru telefonu

Przedstawione wyżej sposoby nie zawsze muszą okazać się najłatwiejsze, czy najskuteczniejsze.

Oto kilka alternatyw:

  • Zadzwońcie do kogoś znajomego i poproście go o odczytanie i przedyktowanie Wam Waszego numeru lub przesłanie go SMSem.
  • Jeżeli macie gdzieś swój starter lub jakiekolwiek dokumenty związane z zakupem karty należącej do danego numeru telefonu, poszukajcie informacji właśnie tam.
  • Zadzwońcie do biura obsługi klienta w Waszej sieci komórkowej i poproście o przedyktowanie lub przesłanie Wam SMSem Waszego numeru.
  • Wyjmijcie swoją kartę SIM i sprawdźcie, czy nie jest nadrukowany na niej Wasz numer telefonu (lepiej zaopatrzcie się w lupę, ponieważ dzisiejsze karty SIM są z reguły bardzo małe, więc i czcionka może okazać się niezbyt czytelna).

Co najmniej jeden z tych sposobów powinien załatwić sprawę i pomóc Wam poznać Wasz numer telefonu.

Póki mam jeszcze Waszą uwagę, zapraszam do przeczytania poniższego punktu, w którym opiszę, w jaki sposób możecie uniknąć takich sytuacji w przyszłości.

Jak zapamiętać swój numer telefonu na przyszłość?

Dzwonienie do kogoś, szukanie numeru w ustawieniach, czy wykonywanie specjalnych kodów USSD, aby sprawdzć jaki ma się numer telefonu, to zwykle czasochłonna i kłopotliwa czynność, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy komuś szybko przedyktować nasz numer.

Oto trzy proste sposoby, które pozwolą Wam uniknąć takich sytuacji w przyszłości:

  1. Nauczenie się numeru telefonu na pamięć. Wiem, że nie każdy ma do tego pamięć, ale numer telefonu to zwykle 9 cyfr. Można to sobie podzielić na 3 razy 3 cyfry i w razie potrzeby, pomóc sobie w nauce skojarzeniami (np. jeśli macie w numerze sekwencję liczb 1410, skojarzcie sobie, że był to rok bitwy pod Grunwaldem — wówczas zostanie do nauki już tylko 5 pozostałych cyfr). Nawet jeżeli Wasz numer z niczym Wam się nie kojarzy, nauczenie się go na pamięć to zwykle kwestia kilku-kilkunastu minut i jego regularnej praktyki (np. częstego podawania go innym ludziom z pamięci).
  2. Zapisanie swojego numeru telefonu jako kontakt. Świetną praktyką i swoistym „life hackiem” jest dodanie samego siebie jako kontakt do telefonu. Możecie np. dodać kontakt o nazwie „Mój numer telefonu” i zapisać w nim swój numer. Wówczas, o ile macie ze sobą telefon, w razie potrzeby szybko sprawdzicie swój numer.
  3. Zapisanie numeru telefonu na jego „pleckach”. To solucja dla mniej zaawansowanych użytkowników, oraz tych, którzy mają problemy z obsługą telefonu lub nie są w stanie np. sprawdzić kontaktów podczas rozmowy. Choć nie będzie to wyglądało najbardziej estetycznie, możecie np. zapisać swój numer na karteczce i włożyć ją do przezroczystego etui, lub np. zapisać numer na jakiejś taśmie i przykleić ją do obudowy telefonu. Nie jest to najbardziej elegancka metoda, ale ważne, że działa. Dla przykładu mój dziadek bardzo sobie ją chwali, ponieważ nie musi już nerwowo szukać swojego numeru w ustawieniach telefonu, bo wystarczy, że go po prostu obróci.

Oczywiście nie musicie wykonywać wszystkich tych trzech sposobów, ale polecam wybranie sobie przynajmniej jednego z nich, ponieważ może on Wam pomóc oszczędzić podobnych sytuacji w przyszłości.

Osobiście korzystam ze sposobów numer 1 i numer 2, czyli nauczyłem się swojego numeru na pamięć, a na wszelki wypadek, zapisałem go sobie także jako „kontakt” w swoim telefonie.

Trzeci sposób odradzam, chyba że komuś nie zależy na wyglądzie urządzenia, a pierwszy i drugi sposób z jakichś powodów wydają się zbyt trudne. Umieściłem go jednak na tej liście, ponieważ z doświadczenia wiem, że może okazać się najlepszym rozwiązaniem w przypadku chociażby starszych osób, które niezbyt dobrze radzą sobie z obsługą telefonu.