Jak podłączyć mikrofon do telefonu?

Mikrofon
13 czerwca 2022

Zwłaszcza ci z Was, którzy od czasu do czasu nagrywają coś na telefonie, mogą chcieć uzyskać lepszą jakość dźwięku niż ta, którą oferuje mikrofon wbudowany w Wasz telefon.

Najlepszym sposobem jest podłączenie zewnętrznego mikrofonu. Tego rodzaju sprzęt może pozwolić Wam osiągnąć znacznie lepszą jakość dźwięku, a sam proces podłączania go nie jest zwykle zbyt skomplikowany.

W tym poradniku dowiesz się:

Jak podłączyć bezprzewodowy mikrofon do telefonu?

Nie jestem wielkim fanem mikrofonów bezprzewodowych. Są one co prawda bardzo wygodne, jednak przy profesjonalnych zastosowaniach, trzeba uważać, żeby nie doświadczyć żadnych przycięć i zakłóceń.

Jeżeli masz jednak mikrofon bezprzewodowy, możesz spróbować podłączyć go do telefonu za pomocą Bluetooth.

W tym celu wystarczy włączyć mikrofon. Na niektórych urządzeniach trzeba będzie jeszcze nacisnąć guzik, który włączy funkcję Bluetooth.

Potem trzeba już tylko wejść w opcje Bluetooth na telefonie i połączyć się z odpowiednim urządzeniem. Od tej pory, mikrofon bezprzewodowy powinien zacząć działać jak należy.

Jak podłączyć mikrofon przewodowy do telefonu?

W tym przypadku wiele zależy od tego, jaki kabel dołączony jest do danego mikrofonu, oraz jakie gniazda macie dostępne w swoim telefonie.

Zazwyczaj, gdy mikrofon wyposażony jest w popularnego Jacka 3,5 mm, można go podłączyć dzięki niemu do swojego telefonu. W niektórych przypadkach może być do tego konieczna przejściówka, która rozdzieli gniazdo na gniazdo dla mikrofonu i to dla słuchawek.

Jeżeli macie mikrofon na USB, również możecie spróbować z przejściówką, np. na micro USB, czy USB-C, w zależności od tego, jakie gniazdo posiadacie w swoim telefonie.

Co zrobić, gdy nie możesz podłączyć mikrofonu do telefonu?

Oto trzy sposoby, które mogę zaproponować w przypadku, w którym Wasz mikrofon nie będzie chciał współpracować z telefonem:

1. Wyszukaj w internecie rozwiązanie dla Twojego modelu telefonu.

Możliwe, że „typowe” rozwiązania z jakiejś przyczyny nie pasują do Twojego telefonu.

W takiej sytuacji radziłbym Ci poszukać w internecie rozwiązań do konkretnego modelu. Najlepiej wyszukaj to po angielsku, np. wpisując „How to use an external microphone on [Model telefonu]”. Istnieje spora szansa, że znajdziesz do tego kilka instruktażowych filmików, lub jakieś wątki na forum.

Proponuję Ci szukać po angielsku z tego względu, że jeżeli masz mało popularny model telefonu, w polskiej części internetu może być znacznie ciężej o znalezienie odpowiedzi.

2. Jeżeli chcesz nagrywać, rozważ nagrywanie danej aplikacji na komputerze, np. za pomocą emulatora Androida.

Być może potrzebujesz dobrej jakości mikrofonu po to, by np. nagrać poradnik z ulubionej aplikacji na YouTube.

W takiej sytuacji lepszym i znacznie łatwiejszym rozwiązaniem może być zrobienie tego z poziomu komputera, poprzez wykorzystanie emulatora mobilnego systemu operacyjnego takiego jak na przykład BlueStacks.

3. Jeżeli jakość dźwięku w Twoim wbudowanym mikrofonie nie pozwala nawet na komfortowe prowadzenie rozmów, spróbuj go wyczyścić.

Jeżeli dźwięk z Twojego mikrofonu jest fatalny lub cichy, możliwe, że mikrofon jest po prostu zabrudzony. To się zdarza, zwłaszcza po dłuższym czasie użytkowania telefonu.

W takiej sytuacji możesz oddać telefon do profesjonalnego serwisu i poprosić specjalistów o wyczyszczenie Twojego mikrofonu, lub spróbować zrobić to samemu np. z pomocą sprężonego powietrza. Uważaj jednak, by niczego nie uszkodzić. Zazwyczaj wystarczy w tym celu po prostu przedmuchać „dziurki” od mikrofonu — nie trzeba więc zdejmować obudowy, ani rozkręcać wnętrza telefonu.