Jak długo działa bateria 2000 mAh, 3000 mAh, 4000 mAh, lub 5000 mAh w smartfonie?

Jak długo smartfon z daną pojemnością baterii działa na jednym ładowaniu
17 października 2022

Użytkownicy smartfonów przy wyborze nowego urządzenia zwracają uwagę na najróżniejsze cechy. Jedni największą wagę przykładają do jakości obrazu, drudzy do potencjału aparatu, trzeci do szybkości działania, a jeszcze inni, podobnie jak ja — do wydajności baterii.

Skoro kupuję urządzenie mobilne, nie mam zamiaru ładować go dwa razy dziennie — to słaba mobilność. Chcę, żeby działało na jednym ładowaniu możliwie jak najdłużej. Najlepiej gdyby dało radę nawet przez kilka dni.

W tym wpisie dowiesz się:

Uwaga! Zanim przejdziemy do właściwej części tego wpisu, chcę zaznaczyć, że nie da się jednoznacznie oszacować, jak długo dany smartfon będzie działał na jednym ładowaniu. Wszystko zależy między innymi od sposobu użytkowania, podzespołów urządzenia, systemu operacyjnego, czy też stanu samej baterii. Pojemność baterii nie jest jedynym czynnikiem mającym wpływ na to, jak długo na jednym ładowaniu będzie działał smartfon. Z tego powodu znajdujące się poniżej wartości nie muszą oddawać realnego czasu działania danego telefonu na baterii, a jedynie poglądowo pokazać, o ile mniej więcej te czasy mogą się różnić w zależności od pojemności baterii.

Jeżeli jest to dla Was ważne, od siebie mogę polecić m.in. oglądanie tzw. „battery test” danego modelu na platformie YouTube. Jeżeli smartfon jest w miarę popularny, prawdopodobnie znajdziecie co najmniej kilka filmów, gdzie autor np. przez kilka godzin przegląda internet lub gra w gry na smartfonie i pokazuje jak długo zajmie mu zejście ze 100% baterii do jej całkowitego wyładowania.

Jak długo działa smartfon z baterią 2000 mAh?

Jeżeli wychodzicie z domu i nie chcecie, by Wasz smartfon był w połowie telefonem stacjonarnym, na dzisiejsze czasy zalecam baterie o pojemności przynajmniej ~2000 mAh.

Przeciętnemu użytkownikowi smartfon z baterią o pojemności 2000 mAh powinien wystarczyć na przetrwanie na jednym ładowaniu od rana do wieczora, w tym na około ~3-4 godziny aktywnego użytkowania (więcej jeśli to np. zwykłe czytanie dokumentów tekstowych, mniej jeśli to granie w wymagające gry).

Jak długo działa smartfon z baterią 3000 mAh?

Na dzień pisania tego poradnika, nazwałbym 3000 mAh pewnym standardem, poniżej którego osobiście bym raczej już nigdy nie zszedł, wyłączając z tego ewentualnie nowsze smartfony Apple, oraz inne, które są zbudowane z energooszczędnych podzespołów (raz jeszcze podkreślam, warto oglądać testy, bo sama pojemność baterii to jeszcze nie wszystko).

Bateria o takiej pojemności powinna komfortowo wystarczyć przeciętnemu użytkownikowi na cały dzień pracy, w tym około 4 godziny aktywnego użytkowania (np. przeglądania mediów społecznościowych).

Jak długo działa smartfon z baterią 4000 mAh?

4000 mAh to dość rozsądna, spora pojemność baterii. Dobry wybór dla osób, które cenią sobie długi czas pracy, ale nie szukają przy tym ekstremum jak np. smartfony o bateriach z pojemnościami rzędu 10000 mAh.

Osobiście mam już drugi smartfon z taką pojemnością baterii i w obu przypadkach, przy moim użytkowaniu (ok. 2,5h-3h dziennie) ładuję smartfona co dwa dni — gdy był nowszy, bateria starczała nawet na trzy, ale jak wiemy, z czasem wydajność baterii słabnie.

Myślę, że nasz przeciętny użytkownik powinien osiągnąć podobne rezultaty do mnie, bo ani nie jestem człowiekiem, który używa smartfona wyłącznie do dzwonienia, ani też maniakiem mobilnych gier, czy social mediów — ot, poprzeglądam maila, reddita, czy jakieś artykuły (nie wiem czemu, ale wolę czytać na telefonie niż na komputerze) łącznie przez te maksymalnie 3 godziny dziennie.

Jak długo działa smartfon z baterią 5000 mAh?

5000 mAh to pojemność baterii, którą uświadczymy głównie w smartfonach z najwyższej półki cenowej, oraz tych od Chińskich producentów, którzy od lat wyróżniają się między innymi na tym tle.

Tak duża pojemność baterii powinna wystarczyć na około 8-9 godzin aktywnego użytkowania, co dla przeciętnego użytkownika powinno oznaczać ładowanie co dwa, a może nawet co trzy dni.

Jeżeli zależy Wam na naprawdę dużej pojemności baterii, uważam, że 5000 mAh może być świetnym wyborem z tego względu, że znajdziecie całkiem sporo sensownych smartfonów o takiej pojemności i nie będziecie musieli się ograniczać do wyboru niepewnych smartfonów złożonych ze słabej jakości podzespołów, które wyróżniają się „na papierze” jedynie cyferkami dotyczącymi pojemności baterii.

Jak wydłużyć czas działania smartfona na baterii?

Znam osoby, które potrafią wyczerpać w jeden dzień baterię o pojemności rzędu 4000 mAh, a ja sam miałbym duże trudności ze zrobieniem tego z baterią 2000 mAh. Jest to spowodowane tym, że nauczyłem się, jak oszczędzać baterię.

W kilku punktach pokażę Wam kilka najważniejszych zasad, do których się stosuję:

1. Nie używam automatycznej jasności ekranu, a ta wybrana przeze mnie jest stosunkowo niska.

2. Wyłączam internet i usługi lokalizacji za każdym razem gdy kończę z nich korzystać.

3. Całkowicie wyłączam aplikację, z których nie korzystam. Nie chcę, żeby niepotrzebnie pozostawały w gotowości i obciążały pamięć RAM.

4. Nie używam smartfona do grania i oglądania filmów. Te rzeczy i tak wolę robić na dużym ekranie, a wiem, że powodują naprawdę spore zużycie. Zamiast tego, na telefonie często słucham np. podcastów (sam dźwięk, bez obrazu).

5. Nie mam praktycznie żadnych powiadomień oprócz tych, które są dla mnie priorytetowe. Na smartfona przychodzą mi jedynie powiadomienia o nowych wiadomościach — nie muszę dostawać tych o otrzymanych gdzieś łapkach w górę, czy nowo dodanym odcinku przez mojego ulubionego YouTubera.

6. Gdy muszę oszczędzać (bo np. mam 10% baterii, a za dwie godziny będę musiał gdzieś zadzwonić), włączam tryb samolotowy. Pamiętajcie jednak, że wówczas nikt się do Was nie dodzwoni, więc warto pamiętać o tej opcji, ale być świadomym ograniczeń, jakie powoduje.