Co zrobić, żeby telefon działał płynnie?

Jak przyspieszyć telefon?
19 grudnia 2022

Zacinający się telefon to sytuacja, której nie lubi chyba nikt z nas. Zwłaszcza w przypadku, gdy akurat trzeba gdzieś pilnie zadzwonić, a telefon zdaje się nie reagować na wydawane przez nas polecenia.

W tym poradniku pokażę Wam kilka sposobów na to, co można zrobić, aby telefon działał płynnie

Sposoby na przyspieszenie działania telefonu

1. Uruchom telefon ponownie

Jeżeli telefon się zawiesza, a jeszcze niedawno mu się to nie zdarzało, zazwyczaj najprościej jest zacząć od zwykłego restartu.

W tym celu:


1. Wyłącz telefon (zwykle można to zrobić przyciskając przez dłuższą chwilę boczny przycisk)

2. Odczekaj kilkanaście sekund od wyłączenia urządzenia.

3. Ponownie włącz telefon (znów, zazwyczaj robi się to poprzez dłuższe przytrzymanie bocznego przycisku)

2. Wyłącz zbędne aplikacje działające w tle

To, że wychodzisz z jakiejś aplikacji do menu głównego, nie zawsze powoduje jej całkowite wyłączenie. Zwykle nadal jest ona dostępna „w tle” i zajmuje jakąś część pamięci RAM telefonu.

Staraj się przynajmniej raz na jakiś czas powyłączać zbędne aplikacje działające w tle. Zwykle możesz to zrobić poprzez naciśnięcie na wirtualny przycisk znajdujący się po przeciwnej stronie od przycisku „Wstecz” (obok przycisku „Home”) – wówczas powinna wyświetlić się lista aktualnie włączonych aplikacji — powyłączaj te, z których nie korzystasz.

3. Zaktualizuj system operacyjny

Producenci raz na jakiś czas wypuszczają aktualizacje systemów operacyjnych. Aktualizacje zawierają zwykle nie tylko „pakiety nowych emotikonek”, ale też istotniejsze rzeczy, jak np. poprawki bezpieczeństwa, czy te, które mogą pozytywnie wpłynąć na wydajność.

Przed aktualizacją upewnij się w internecie, czy dana aktualizacja na pewno dobrze działa na Twoim telefonie (w niektórych, raczej dość rzadkich przypadkach, starsze telefony mogą zostać dopuszczone do aktualizacji, mimo że zamiast poprawek wydajnościowych, zawiera ona dodatkowe funkcje, które mogą za bardzo obciążyć takie urządzenia).

Jeżeli wszystko jest w porządku, wykonaj aktualizację.

Zobacz także: Jak zaktualizować Androida?

4. Zwolnij miejsce na dysku

Spróbuj odinstalować zbędne aplikacje i usunąć z pamięci telefonu zbędne zdjęcia, filmy, czy inne pliki.

Pamiętaj, że nie musisz usuwać swoich cennych zdjęć. Zamiast tego, możesz zgrać je na przykład na Dysk Google lub jakikolwiek inny dysk chmurowy, czy fizyczny (możesz je zgrać też na swój komputer, czy pendrive).

5. Wyłącz niepotrzebne efekty animacji

Wielu z Was pewnie lubi różne efekty przejść między ekranami, kolorowe bąbelki i inne efekty, które dodają Waszemu telefonowi trochę „koloru”.

Prawda jest jednak taka, że tego rodzaju upiększacze mogą negatywnie wpływać na szybkość urządzenia. Proponuję Wam powyłączać wszystkie zbędne efekty animacji, przejść, i tego rodzaju wizualne fajerwerki, które mogą niepotrzebnie obciążać telefon.

6. Używaj wersji „lite” poszczególnych aplikacji

Niektóre popularne aplikacje posiadają swoje wersje „lite”, czyli ich lżejsze wersje, dedykowane między innymi słabszym i starszym urządzeniom.

Zamiast normalnej wersji aplikacji, możecie zainstalować np. Messenger Lite (Android).

Nie jest to uniwersalne rozwiązanie, bo nie każda aplikacja ma swój lżejszy odpowiednik, ale jeśli jest on dostępny, z pewnością warto się nim zainteresować.

Kiedy warto rozważyć kupno nowego telefonu?

Nie ma co ukrywać, że telefonu nie da się przyśpieszać w nieskończoność.

Prędzej czy później przychodzi moment, w którym warto dokonać upgrade’u, nawet jeśli telefon jeszcze działa „jako tako”. Dla przykładu niedawno mieliśmy premierę iPhone 14. Możesz mi wierzyć lub nie, ale mój iPhone 4s nadal działa całkiem znośnie. Problem w tym, że nawet gdybym chciał z niego dziś korzystać, musiałbym wymienić baterię (co w nowoczesnych telefonach jest zazwyczaj dość problematyczne) a poza tym, ograniczyć się do korzystania z internetu za pomocą przeglądarki, bo na najnowszym dostępnym systemie na tym urządzeniu nie mógłbym zainstalować prawie żadnej aplikacji.

Uważam, że smartfon warto wymienić na nowy przynajmniej raz na 3-5 lat. Jest to czas, przez który nie powinniśmy przesadnie zużyć naszej baterii, a jeżeli telefon będzie w momencie zakupu nowy lub np. 2-letni, prawdopodobnie jeszcze długo będziemy mieli możliwość aktualizacji jego systemu.

Jeżeli jednak telefon działa wolno, a jest stosunkowo nowy, warto sprawdzić wymienione przeze mnie porady, albo spróbować skorzystać z pomocy fachowca, który zajmie się przyspieszeniem Waszego urządzenia lub wykryciem ewentualnej usterki (wówczas najlepiej skorzystać z gwarancji, jeśli taka Wam jeszcze przysługuje).