Na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu?

na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie-telefonu
6 marca 2023

Modeli telefonów jest całe mnóstwo i czasem ciężko jest dokonać właściwego wyboru.

W tym poradniku pokażę, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie telefonu:

System operacyjny

Przede wszystkim, upewnij się, że dany telefon ma zainstalowany system operacyjny, który Ci odpowiada. To znaczy taki, który jest wygodny w użyciu (lub taką nakładkę), oraz umożliwia zainstalowanie wszelkich niezbędnych aplikacji.

Zazwyczaj najlepszym wyborem są najpopularniejsze systemy jak Android, czy iOS (dla iPhone), ponieważ to zazwyczaj na nie są tworzone popularne aplikacje.

Wsparcie danego modelu

Nieaktualizowany przez dłuższy czas system operacyjny może sprawiać kłopoty. Oprócz gorszej wydajności, czy wrażeń z użytkowania, z czasem może okazać się, że przestaną na nim działać poszczególne aplikacje.

Zanim kupisz telefon, upewnij się, że jest nadal wspierany przez producenta i sprawdź, jak długo dana marka z reguły wspiera swoje urządzenia.

Telefony dobrych marek są zwykle wspierane przez jeszcze około 5-6 lat od premiery. Z tego względu staraj się nie kupować zbyt starych modeli, nawet jeśli urządzenie jest nowe, bo jeżeli zaraz skończy mu się wsparcie, może to w przyszłości powodować pewne problemy.

Podzespoły

Zwróć uwagę przede wszystkim na procesor i ilość pamięci RAM. Do oceny wydajności może posłużyć Ci na przykład ta strona. Im więcej punktów w Antutu (czerwona ikonka) posiada dany telefon, tym teoretycznie wydajniejsza powinna być jego specyfikacja. Na 2023 rok rozglądałbym się za telefonami mającymi co najmniej 4 GB pamięci RAM i osiągającymi minimum 100 000 punktów w Antutu.

Ilość pamięci

Upewnij się, że dany telefon ma wystarczającą Twoim potrzebom ilość pamięci wbudowanej lub obsługuje dodatkowe karty pamięci (np. microSD).

Na dzień pisania tego wpisu polecam telefony z minimum 128 GB pamięci wbudowanej, choć mniej wymagającym użytkownikom spokojnie może wystarczyć 64 GB.

Ekran

Jeżeli często oglądasz na telefonie filmy lub grasz i cenisz sobie dobrą jakość obrazu, koniecznie zwróć uwagę na jakość ekranu i kolorów.

Warte uwagi są przede wszystkim ekrany o wysokiej częstotliwości odświeżania (powyżej 60 Hz) oraz te wykonane w technologii OLED.

Bateria

Telefon to urządzenie mobilne, dlatego wielu użytkowników ceni sobie baterię nawet ponad podzespoły.

Nie patrz jednak wyłącznie na ilość mAh, a zobacz realne testy użytkowania i porównania z innymi modelami. W rzeczywistości to ile smartfon wytrzymuje na baterii, może zależeć od wielu innych czynników jak np. ekranu, rozdzielczości, procesora, czy systemu operacyjnego.

Polecam telefony, które wytrzymują co najmniej 6 godzin ciągłego użytkowania i 2-3 dni przy średnio intensywnym użytkowaniu (np. przez około 2 godziny dziennie).

Aparat, głośniki, mikrofon

Jeżeli robicie telefonem dużo zdjęć lub nagrywacie nim filmy, zwróćcie uwagę na to, jak sprawuje się w nim aparat (w tym także ten przedni). Zobaczcie też jak radzi sobie w trudnych warunkach oświetleniowych, bo testy często pokazują jedynie zdjęcia wykonane za dnia.

Dobrze będzie też zwrócić uwagę na głośniki i mikrofon, zwłaszcza jeżeli zamierzacie słuchać dużo muzyki lub nagrywać dźwięk z wbudowanego mikrofonu.

Stosunek ceny do jakości i potrzeb

Kilka dni temu pokazywałem znajomemu telefon, który poleciłem swojemu bratu. Chwilę się nim pobawił i stwierdził, że kompletnie niepotrzebnie zapłacił trzy razy więcej za swój.

Powód? Kupił telefon, który:

  1. Ma lepszy aparat, ale jest to dla niego kompletnie nieodczuwalne, bo jedynie raz na jakiś czas robi zdjęcia np. jakichś dokumentów.
  2. Oferuje lepszą wydajność, ale różnica byłaby odczuwalna dopiero w bardziej zaawansowanych aplikacjach czy grach, których on nie używa. W social mediach, komunikatorach, czy na aplikacjach pokroju YouTube oba telefony radziły sobie doskonale.

Z tego powodu, zwłaszcza jeżeli nie potrzebujecie dobrego aparatu i topowej wydajności, według mnie możecie śmiało celować w telefony z niższych półek cenowych. Osobiście jestem miłośnikiem technologii, ale już od trzech lat używam smartfona, za którego dałem około 600 złotych. Aparat wystarcza mi do robienia zdjęć dokumentów, bateria nadal trzyma przy moim użytkowaniu dwa dni, a wydajność spokojnie wystarcza mi do przeglądania maila, Reddita, YouTube’a i innych aplikacji, z których regularnie korzystam. Po co więc miałbym przepłacać?

Rozmiar i waga

Rozmiar ekranu to bardzo ważna kwestia, ponieważ jedni preferują możliwie jak największe ekrany zapewniające dużą przestrzeń roboczą, a inni cenią sobie zgrabne kieszonkowe modele, które bez problemu można obsługiwać jedną ręką. Dla mnie optymalnym rozmiarem jest około 6-6,5″, choć wiele zależy tutaj od np. grubości ramek. Najlepiej będzie jeżeli sprawdzicie sobie telefon na żywo, lub sprawdzicie w internecie wymiary i np. przerysujecie je na kartonik, wytniecie go i porównacie ze swoim obecnym urządzeniem.

Waga jest równie istotna, ponieważ choć zwykle jest dość niewielka, z pewnością odradzam kupowania pancernych telefonów dzieciom lub osobom starszym. Wiem, że są fajne i odporne na wiele wypadków, ale ich używanie może być dość problematyczne. Pancerny telefon mojego taty waży niemal 400g, czyli ponad 2 razy tyle co przeciętny, duży smartfon. Używanie go nie jest komfortowe nawet dla mnie, czyli młodego, sprawnego mężczyzny, dlatego tym bardziej nie polecam takich modeli dla najmłodszych i najstarszych użytkowników. Nie polecam ich także tym, którzy lubią np. korzystać z telefonu na leżąco, lub obsługiwać go wyłącznie jedną ręką.

Opinie i recenzje

Zawsze byłem zadowolony z telefonu, który sobie wybrałem, a z moich rekomendacji były zadowolone również osoby, którym miałem okazję coś polecać.

Dlaczego?

Oprócz przeczytania specyfikacji, czy zapewnień producenta, zawsze przeglądałem mnóstwo opinii i recenzji na temat danego modelu. Sprawdzałem czy powtarzają się w nich jakieś konkretne wady lub zalety, a później konfrontowałem to z potrzebami swoimi lub przyszłego właściciela. Jeżeli telefon spełniał wszystkie kluczowe wymagania, dopiero wtedy się na niego decydowałem, a w miarę możliwości, chciałem jeszcze przetestować go na żywo, żeby sprawdzić np. głośniki, czy jakość ekranu (popularne modele często są na różnych wystawkach w sklepach z elektroniką).