Jak wyłączyć blokowanie reklam?

Jak wyłączyć blokowanie reklam?
22 kwietnia 2022

Reklamy potrafią być namolne, gdy właściciel danej witryny z nimi przesadzi. Nie zmienia to jednak faktu, że to dzięki nim wiele serwisów jest w stanie utrzymać serwer, domenę, a nieraz także swoją redakcję.

Z tego też powodu, wiele serwisów decyduje się na zablokowanie dostępu osobom, które korzystają z blokerów reklam.

Wówczas można spróbować wejść na nie np. z okna incognito, lub wyłączyć blokowanie reklam w swojej przeglądarce, lub wtyczce, przeładowując później stronę.

Jak wyłączyć blokowanie reklam w przeglądarce?

Jeżeli nie korzystasz z żadnej wtyczki do blokowania reklam, możliwe, że są one blokowane przez Twoją przeglądarkę.

W takiej sytuacji najlepiej wejść w jej ustawienia (zwykle prawy górny róg i ikona trzech kropek) i odnaleźć sekcję odpowiedzialną za Prywatność i poszukać możliwości wyłączenia blokowania reklam właśnie tam.

Ten proces może się jednak różnić w zależności od danej przeglądarki.

Jak wyłączyć blokowanie reklam w AdBlock?

AdBlock jest jedną z najpopularniejszych wtyczek do blokowania reklam.

Możemy wyłączyć go na liście wtyczek lub wyłączyć blokowanie tylko na danej stronie. W tym celu wystarczy nacisnąć na jego ikonę znajdującą się zazwyczaj w prawym górnym rogu przeglądarki na liście ikon rozszerzeń lub po kliknięciu przycisku „więcej rozszerzeń” oznaczonego zwykle ikoną puzla. AdBlock to czerwona ikona przypominająca znak stop i pod napisem „Wstrzymaj na tej stronie” nacisnąć „Jednorazowo” lub „Zawsze”.

Wówczas ikona powinna zmienić swój kolor na zielony. Po tym procesie najlepiej przeładować stronę przyciskiem F5 lub ikoną odświeżania obok paska adresu (to umożliwi pozbycie się ewentualnej blokady treści spowodowanej włączonym blokerem reklam).

Jak wyłączyć blokowanie reklam w uBlock?

uBlock to kolejna niezwykle popularna wtyczka służąca do blokowana reklam.

Proces jej wyłączania jest bardzo podobny do tego w przypadku AdBlocka:

Naciśnij na ikonkę uBlocka (ciemnoczerwona tarcza). Powinna znajdować się ona na liście wtyczek w prawym górnym rogu ekranu (czasami może być konieczne np. wciśnięcie ikony puzla, by zobaczyć więcej rozszerzeń). Aby wyłączyć uBlock na danej witrynie, naciśnij na niebieski przycisk włącz/wyłącz znajdujący się nad nazwą strony.

Przycisk do wyłączania reklam w uBlock

Po tym, gdy uda Ci się wyłączyć reklamy na stronie, naciśnij F5 lub przycisk odświeżania w przeglądarce, aby odświeżyć witrynę i pozbyć się ewentualnych okien o zablokowanym dostępie spowodowanym używaniem blokera reklam.

Jak wyłączyć blokowanie reklam w innych wtyczkach?

Proces jest zazwyczaj bardzo podobny. Należy odnaleźć ikonę wtyczki, która zazwyczaj znajduje się w prawym górnym rogu przeglądarki lub jest dostępna po wciśnięciu przycisku puzla (również prawy górny róg przeglądarki). W menu wtyczki zwykle można wyłączyć blokowanie na danej witrynie.

Jeżeli chcemy całkowicie wyłączyć wtyczkę, możemy zrobić to w ustawieniach wtyczki. Zazwyczaj w tym celu wystarczy nacisnąć na ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu przegląarki i wybrać opcję Rozszerzenia, kolejno kilkając przy naszym blokerze opcję „Wyłącz” lub „Odinstaluj”.