Jak przyśpieszyć pobieranie na Steam

Pobieranie Steam
14 lutego 2022

Choć jeszcze kilkanaście lat temu było to dość powszechne, dziś mało kto wyobraża sobie pobieranie jakiegoś programu lub gry przez kilka dni.

Z reguły spodziewamy się, że gra pobierze nam się w co najwyżej kilka godzin.

W tym poradniku pokażę, w jaki sposób przyśpieszyć pobieranie gier na Steam.

1. Zmiana ustawień na Steam

Może okazać się, że winne jest nie nasze łącze, a ustawienia na Steam.

Być może mamy w nich ograniczoną przepustowość, lub serwer, z którego pobieramy pliki znajduje się daleko lub jest w danej chwili obciążony.

Polecam wykonać następujące kroki:

1Wejdź w zakładkę Steam -> Ustawienia

Znajdziesz ją w lewym górnym rogu programu.

Steam Ustawienai
2Przejdź do zakładki Pobieranie
3Zmień opcje pobierania

Upewnij się, że masz odznaczone wszystkie opcje związane z ograniczeniami pobierania.

Region pobierania ustaw na taki, który znajduje się najbliżej miejsca, w którym się znajdujesz. Jeżeli prędkość nadal jest mała, możesz spróbować zmienić ten region np. na kolejne pobliskie miejsce, bo być może akurat najbliższy serwer jest zbyt przeciążony.

Ustawienia pobierania

Opcjonalnie możesz też wyczyścić pamięć podręczną pobierania, klikając na przycisk Wyczyść pamięć podręczną pobierania.

4Naciśnij OK

2. Odciążanie naszego internetu

Nie zawsze winna musi być platforma. Być może nasz internet jest zbyt przeciążony.

Jeżeli chcecie móc pobierać gry szybciej, możecie spróbować w danym czasie mniej obciążać swoje łącze. Oznacza to, że jeżeli podczas pobierania będziecie na przykład grać, rozmawiać, czy oglądać coś przez internet, prawdopodobnie Wasza prędkość pobierania będzie mniejsza, ponieważ prędkość internetu będzie musiała jakoś podzielić się między te wszystkie aktywności.

W przypadku nowoczesnych, szybkich łącz (np. powyżej 50 Mbit/s), dodatkowe aktywności nie powinny zrobić wielkiej różnicy, ale jeśli macie stosunkowo wolny internet, odciążenie go może stanowczo przyśpieszyć Wasze pobieranie.

3. Zwiększenie prędkości naszego łącza

Sposobów jest całe mnóstwo.

Najbardziej oczywistym jest kontakt z dostawcą internetu. Jeżeli internet działa zbyt wolno, możecie mu to zgłosić i poprosić o to, by rzucił okiem na całą sprawę. Jeśli działa wolno, ale zgodnie z umową, możecie rozważyć np. przejście na szybszy pakiet lub nawet zmianę dostawcy.

Jeśli chodzi o bardziej „domowe” sposoby na zwiększenie prędkości internetu, polecałbym przede wszystkim połączenie się z internetem przewodowo. Jeżeli nie jest to możliwe, upewnijcie się, że Wasz komputer znajduje się tak blisko routera, jak to tylko możliwe.

Na czas pobierania możecie także odłączyć od internetu inne urządzenia, które również mogą go niepotrzebnie obciążać (patrz: punkt drugi).