Co znaczy UDW w kliencie mailowym?

Co to znaczy UDW?
10 stycznia 2022

UDW to skrót od „Ukryte do wiadomości”.

Jest to jedna z funkcji poczty elektronicznej, dzięki której możemy wysłać tę samą wiadomość do wielu odbiorców za jednym razem. Dzięki funkcji UDW, odbiorcy nie będą mieli wglądu w adresy e-mail pozostałych, do których została skierowana ta sama wiadomość.

Jeżeli masz zamiar wysłać za jednym razem tę samą wiadomość do wielu osób, UDW jest polecanym sposobem, ponieważ może pomóc w zapobiegnięciu ujawnienia wrażliwych danych. W przypadku zwykłej wysyłki DW, wiadomość również zostanie wysłana do wszystkich odbiorców, ale będą mogli oni dostrzec wszystkie umieszczone przez nas adresy e-mail.

Przykład:

Dla przykładu załóżmy, że wysyłamy wiadomość mailową z zaproszeniem na wesele do wszystkich naszych gości.

Jeżeli wyślemy wiadomość poprzez zwykłe DW, każdy z odbiorców wiadomości będzie mógł zobaczyć wszystkie adresy pozostałych gości, przez co od razu będzie wiedział, kogo chcemy zaprosić. O ile dla nas może nie stanowić to żadnego problemu, w praktyce ktoś może sobie tego po prostu nie życzyć. Co więcej, ujawnianie czyichś adresów e-mail bez ich zgody może stanowić naruszenie RODO.

Jeżeli w tym przypadku skorzystalibyśmy z UDW zamiast DW, wiadomość również zostałaby wysłana do wszystkich odbiorców, ale nie mogliby oni zobaczyć listy pozostałych adresatów, dzięki temu, że ich adresy e-mail nie zostałyby ujawnione. W skrócie, odbiorca tego maila wiedziałby, że jest zaproszony na wesele, ale nie miałby wglądu w to, do kogo również dotarła ta sama wiadomość.