Jak zmienić hasło do Wi-Fi

Zmiana hasła do WiFi
10 grudnia 2021

Nasza domowa sieć Wi-Fi powinna być chroniona hasłem. Dzięki temu nikt niepożądany nie powinien mieć do niej dostępu. To powinno skutecznie zmniejszyć ryzyko wykorzystywania przez kogoś naszego adresu IP lub zużywania nam transferu danych, czy obciążania prędkości łącza.

Nie da się ukryć, że niezabezpieczone sieci Wi-Fi, szczególnie takie, które swoim zasięgiem obejmują bloki mieszkalne lub ruchliwe tereny, bardzo często mogą liczyć na mnóstwo niechcianych „gości”, którzy z przyjemnością za darmo skorzystają z dobrodziejstw opłacanego przez nas internetu.

Czasami jednak zdarza się tak, że nawet zabezpieczona hasłem sieć okazuje się być zabezpieczona w sposób niedostateczny. Bardzo często uświadamiamy sobie, że nasze hasło do Wi-Fi jest zbyt słabe lub podaliśmy je zbyt dużej ilości osób. W takiej sytuacji warto rozważyć jego zmianę.

Oto, jak można w prosty sposób zmienić hasło Wi-Fi:

Sposób 1: Skontaktuj się ze swoim dostawcą internetu

Zanim spróbujemy zmieniać hasło na własną rękę, możemy skorzystać z najłatwiejszej i najbezpieczniejszej opcji. Możemy zadzwonić do naszego dostawcy internetu i poprosić go o udzielenie nam szczegółowej instrukcji dotyczącej zmiany hasła Wi-Fi, lub jeśli to możliwe, o to, by zmienił je na nasze życzenie. Dostawcy internetu z reguły odbierają nasze połączenia niemal przez całą dobę, a lepiej zorganizowane firmy powinny być przygotowane na taką okoliczność i być w stanie pomóc Wam niemal od ręki.

Jest to o tyle wygodniejsza opcja, że zmniejszymy ryzyko ewentualnego niepowodzenia lub popsucia czegoś w ustawieniach routera.

Sposób 2: Zmień hasło samemu

W tym przypadku ciężko rozpisać uniwersalną instrukcję. Modeli routerów jest wiele, a to właśnie od nich w dużej mierze zależy to, czy będziecie mieli możliwość zmiany hasła na własną rękę.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić jaki model routera posiadamy. Można to ustalić na przykład poprzez odczytanie tego z jego obudowy, pudełka, umowy, czy również — poprzez kontakt z dostawcą internetu.

Jeżeli dowiemy się jaki dokładnie model posiadamy (czasami może wystarczyć sama nazwa producenta), możemy wyszukać w internecie adres IP, pod którym znajduje się konfiguracja routera. Wyszukaj w Google np. „Router [Nazwa marki i ewentualny model] adres IP”. Jeżeli już znajdziesz, wpisz to IP w pasku adresu przeglądarki, tak samo jak wpisujesz adresy stron internetowych (np. techporady.pl).

Jeżeli Twoim oczom ukaże się strona konfiguracji routera, prawdopodobnie będzie trzeba wpisać login i hasło. Zazwyczaj są to rzeczy pokroju „admin” i „admin”. Jeżeli jest jednak inaczej, poszukaj loginu i hasła w miejscach takich jak np. instrukcja routera, czy umowa. Dobrym pomysłem może być też kontakt z dostawcą, który być może również udzieli Ci takiej informacji.