Tryb Incognito – czym jest i jak go włączyć?

Tryb incognito
19 sierpnia 2021

Tryb incognito to świetna możliwość dla osób chcących chronić swoją prywatność i zapewniać sobie większe bezpieczeństwo podczas przeglądania sieci.

W tym wpisie dowiesz się, czym w ogóle jest tryb incognito, do czego on służy, oraz przede wszystkim: jak go włączyć.

Do czego służy tryb incognito w przeglądarce?

Tryb incognito umożliwia przeglądanie internetu z zachowaniem większej prywatności. Co prawda nie umożliwia on pełnej anonimowości i nie chroni w zupełności przed wszelkimi niebezpieczeństwami, ale ma szereg zalet, które w poszczególnych sytuacjach warto wykorzystywać:

  • Tryb incognito nie zapisuje historii, ani nie tworzy podpowiedzi w przeglądarce z oglądanych stron. Z tego powodu wiele osób wykorzystuje go chociażby do przeglądania stron dla dorosłych.
  • Tryb incognito nie zapisuje danych. Po zamknięciu okna zostajemy automatycznie wylogowani z serwisów, na których się logowaliśmy. To bardzo polecane rozwiązanie jeśli korzystamy z publicznego komputera. Dzięki temu nawet jeśli zapomnimy się skądś wylogować, powinniśmy spać spokojniej.
  • Tryb incognito nie posiada naszych ciasteczek z normalnej wersji przeglądarki. Przez to jesteśmy na nim wylogowani z serwisów, a personalizowane reklamy niekoniecznie muszą już odpowiadać naszym potrzebom. Ta możliwość przydaje się szczególnie webdeveloperom tworzącym strony internetowe. Dzięki tej funkcji bardzo często możemy też zaoszczędzić trochę pieniędzy, ponieważ wiele „promocji” kończących się za 15 minut może np. zresetować wówczas swój zegar.

Jak otworzyć kartę incognito?

Wszystko zależy od konkretnej przeglądarki.

W większości przeglądarek za tryb incognito odpowiada skrót klawiszowy CTRL + SHIFT + N lub CTRL + SHIFT + P.

Alternatywnie można wejść w menu i wybrać opcję „Nowe okno prywatne”, czy „Nowe okno incognito”. W przeglądarce Microsoft Edge ta opcja nazywa się „Nowe okno InPrivate”.

Nowa karta incognito

Menu w przeglądarkach zazwyczaj znajduje się w prawym górnym rogu. Bardzo często jest oznaczone ikoną trzech pionowo ustawionych kropek.

Zobacz także: Jak włączyć Tryb Incognito na telefonie? – Techporady.pl