Jak zrobić długiego screena?

Jak zrobić długiego screena?
23 maja 2022

Czasami chcemy zrobić zrzut ekranu całej strony internetowej lub długiej rozmowy na komunikatorze. W takiej sytuacji robienie wielu osobnych screenów czasami mija się po prostu z celem. Jest to czasochłonne i niewygodne, zazwyczaj zarówno dla osoby, która takie screeny wykonuje, jak i dla tej, która będzie musiała je później przeglądać.

W takiej sytuacji dobrym pomysłem może być zrobienie jednego, długiego screena, którego później będzie można łatwo przeglądać dzięki odpowiedniemu powiększeniu i scrollowaniu.

Jak zrobić długiego screena na komputerze?

1. Wtyczka do przeglądarki do robienia długich screenów

Jeżeli miałbym wymienić swoje top 10 najprzydatniejszych wtyczek do przeglądarki, w tym zestawieniu na pewno znalazłby się GoFullPage, czyli wtyczka do przeglądarki pozwalająca na wykonywanie długich zrzutów ekranu. Jest ona dostępna dla przeglądarki Chrome i dla tych, które bazują na Chromium (np. Edge, czy Opera).

Jeżeli szukacie alternatywy dla Firefoxa, możecie zainteresować się np. wtyczką Full Web Page Screenshots.

Obsługa takich wtyczek jest z reguły naprawdę banalna. Wszystko, co wystarczy zrobić to nacisnąć na ikonę wtyczki podczas przebywania na stronie, na której chcecie wykonać długiego screena, a potem go pobrać na swój dysk.

2. Program do robienia długich screenów

Długi screen, którego chcecie wykonać nie zawsze musi dotyczyć jakiejś strony internetowej. Jeżeli chcielibyście takiego screena wykonać np. z jakiejś aplikacji desktopowej, lepszym wyborem może być skorzystanie z programu do robienia screenów takiego jak np. ShareX.

Jak zrobić długiego screena na telefonie?

Robienie długich screenów na telefonach z Android

Aby zrobić długiego screena na telefonie z systemem Android, w niektórych przypadkach należy pobrać zewnętrzną aplikację jak np. ScreenMaster, która umożliwi tzw. Web Capture, pozwalający na przechwycenie całej długości strony internetowej.

W zależności od wersji Android lub nakładki producenta telefonu, może zadziałać także natywna funkcja, w przypadku której wystarczy:

  • Nacisnąć jednocześnie przyciski odpowiadające za wykonywanie zrzutu ekranu (zwykle przycisk odblokowywania i ściszania).
  • Wejść w miniaturkę wykonanego zrzutu ekranu i wybrać opcję „Przechwyć więcej”
  • Później należy wybrać część strony do przechwycenia i nacisnąć „Zapisz”.

Robienie długich screenów na iPhone

  • Otwórz stronę, z której chcesz wykonać długiego screena.
  • Naciśnij jednocześnie przycisk włączania i podgłaśniania, tak jak zwykle naciskasz po to, by zrobić normalnego screena.
  • Dotknij miniaturki screena w lewym dolnym rogu.
  • Przejdź do trybu „Cała Strona”, aby wykonać długi zrzut ekranu.