Gdzie jest SHIFT na klawiaturze i co zrobić gdy nie działa?

Klawisz SHIFT
23 września 2022

W tym poradniku przyjrzymy się klawiszowi „SHIFT” na naszych klawiaturach. Jest on niezwykle istotny, ponieważ używamy go między innymi do tworzenia wielkich liter, czy wykonywania wielu skrótów klawiszowych.

Dowiecie się między innymi:

Gdzie znajduje się klawisz SHIFT na klawiaturze?

Zwykle klawiatury są wyposażone w aż dwa klawisze SHIFT. Z reguły jeden z nich znajduje się po lwej stronie (pod przyciskiem Caps Lock, po lewej stronie od klawiszy takich jak | Z X C), a drugi po prawej stronie, pod przyciskiem ENTER, po prawej stronie od przycisków takich jak B N M < > ?.

Klawisz SHIFT często nie posiada swojej nazwy, a jest oznaczony ikoną strzałki w górę (np. ⇧).

Na tej ilustracji zobaczysz typowe miejsca położenia przycisków SHIFT:

Orientacyjne położenie klawiszy SHIFT na wielu popularnych modelach klawiatur

Co zrobić gdy przycisk SHIFT nie działa?

Czasami może zdarzyć się tak, że przycisk SHIFT przestanie działać.

Jeżeli winna jest klawiatura, warto próbować ją reklamować (jeśli podlega gwarancji) lub naprawić ją albo wymienić na nowy model.

Przedstawię Wam jednak kilka alternatywnych sposobów, które mogą Wam się przydać, jeżeli potrzebujecie klawisza SHIFT w danej chwili, a przestał on działać:

1. Skorzystaj z drugiego klawisza SHIFT. Oba działają na podobnej zasadzie, dlatego nawet jeśli wykonujesz wielkie litery lewym SHIFTem, możesz zrobić to samo za pomocą tego prawego.

2. Zmień skróty klawiszowe w ulubionych programach. Np. zamiast klawisza SHIFT możesz użyć klawisza Alt, albo CTRL.

3. Zamień klawisz SHIFT na inny klawisz. To jeden z najlepszych sposobów, ponieważ wiele klawiatur pozwala na mapowanie wedle preferencji użytkownika. Dzięki temu, jeśli zepsuje nam się np. lewy klawisz SHIFT, możemy przypisać jego działanie do chociażby znajdującego się powyżej Caps Locka, którego i tak wielu z nas po prostu nie używa.

W systemie Windows można spróbować do tego wykorzystać chociażby popularny program Microsoft PowerToys.