U umlaut (Ü) i inne niemieckie znaki na klawiaturze

U umlaut i inne niemieckie znaki na klawiaturze
23 września 2022

Wielu z nas, choć na co dzień korzysta z polskich ustawień klawiatury, raz na jakiś czas musi skorzystać z niemieckich znaków.

W tym poradniku pokażę Wam kilka sposobów na to, jak wykonać je na klawiaturze.

Wpisywanie niemieckich znaków na klawiaturze

W systemach Windows możemy wpisywać niemieckie znaki przy pomocy ALT-kodów. Wystarczy nam do tego klawisz ALT i klawiatura numeryczna.

Aby wpisać ALT-kod, należy wcisnąć przycisk ALT i przytrzymując go wprowadzić daną sekwencję klawiszy na klawiaturze numerycznej.

Oto ALT-kody dla popularnych niemieckich znaków:

  • Ü – ALT + 154 lub 0220 na klawiaturze numerycznej
  • ü – ALT + 129 lub 0252 na klawiaturze numerycznej
  • Ö – ALT + 153 lub 0214 na klawiaturze numerycznej
  • ö – ALT + 148 lub 0246 na klawiaturze numerycznej
  • ß – ALT + 225 lub 0223 na klawiaturze numerycznej
  • Ä – ALT + 142 lub 0196 na klawiaturze numerycznej
  • ä – ALT + 132 lub 0228 na klawiaturze numerycznej

Wprowadzanie niemieckich znaków z klawiatury symboli

Niektóre systemy operacyjne posiadają wbudowane klawiatury symboli, za pomocą których możemy w łatwy sposób wprowadzać niestandardowe znaki i emotikony. Niektóre z tych klawiatur mogą zawierać także niemieckie znaki.

Aby uruchomić klawiaturę symboli:

  • W Windows: Wciśnij Windows + ..
  • W MacOS: Wciśnij CTRL + Command + Spacja.

Zmiana ustawień klawiatury w systemie operacyjnym

Jeżeli macie zamiar pracować z niemieckimi znakami przez dłuższy czas, albo używacie ich znacznie częściej niż polskich, dobrym pomysłem może być zmiana ustawień klawiatury, tym bardziej że w każdej chwili można zmienić jej układ z powrotem na ten, który był używany poprzednio.

Zmiana ustawień klawiatury to zwykle bardzo prosta czynność, którą można wykonać w kilku prostych kliknięciach. Zazwyczaj nie trzeba nawet resetować komputera i można przeprowadzić ją w mgnieniu oka.

Zobacz: Jak zmienić język klawiatury w Windows 10

Niemieckie znaki do skopiowania

Jeżeli potrzebujecie niemieckich znaków tylko raz na jakiś czas, dobrym pomysłem może być po prostu skopiowanie tych niezbędnych z internetu. Możecie zrobić to w tym miejscu.

Aby skopiować znak, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy lub przytrzymaj przez chwilę na nim palec (na dotykowych ekranach smartfonów itp.). Później wybierz opcję „Kopiuj”. Aby wkleić skopiowany znak, wystarczy, że skorzystasz później z analogicznie działającej opcji „Wklej”.