Czy klawiatura numeryczna jest potrzebna?

Czy klawiatura numeryczna jest potrzebna?
10 sierpnia 2022

Klawiaturą numeryczną nazywa się zwykle pełnowymiarową klawiaturę wyposażoną w dodatkową sekcję po prawej stronie. Znajdziemy na niej między innymi cyfry i symbole matematyczne, a jej układ będzie przypominał kalkulator.

Klawiatura numeryczna

W ostatnich latach korzystałem sporo zarówno z pełnowymiarowych klawiatur numerycznych, jak i z tych mniejszych, w których brakowało dodatkowego bloku z cyferkami.

Uważam, że to czy klawiatura numeryczna jest potrzebna, zależy od konkretnego użytkownika, jego preferencji, oraz potrzeb. Posiadanie jak i brak bloku numerycznego w klawiaturze mogą mieć swoje wady i zalety, dlatego wybierając rodzaj klawiatury warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób planujemy jej używać.

Do czego potrzebna jest klawiatura numeryczna?

Większość użytkowników nie potrzebuje klawiatury numerycznej. Nie jest ona niezbędna, ponieważ wszystkie cyfry i symbole i tak znajdują się na głównej części klawiatury.

Widzę jednak cztery uzasadnione powody, w przypadku których klawiatura numeryczna może być świetnym wyjściem:

  1. Osobiste preferencje. Znam wiele osób, które są przyzwyczajone do kalkulatorów, czy kas. Tacy użytkownicy bardzo często preferują wpisywanie cyfr w tradycyjnym, trzypoziomowym układzie. To co prawda subiektywne odczucie, ale zauważyłem, że szczególnie wiele starszych osób bardzo ceni sobie posiadanie takiej klawiatury ze względu na jej wygodę.
  2. Potrzeba korzystania z ALT-kodów lub innych funkcji klawiatury numerycznej. Z doświadczenia wiem, że idzie się bez tego obejść, ale na pewno istnieje garstka osób, które używają na przykład Windowsowych ALT-kodów do wprowadzania pewnych niestandardowych symboli tekstowych bez konieczności ich kopiowania. W takim przypadku klawiatura numeryczna wydaje się być niemal niezbędna.
  3. Chęć posiadania większej ilości dostępnych klawiszy. Jeżeli jesteście zaawansowanymi użytkownikami i korzystacie z wielu skrótów klawiszowych, klawiszy nigdy dość. Szczególnie wtedy, gdy takie skróty klawiszowe tworzycie sami. Klawiatura numeryczna jest do tego bardzo wygodna i daje nam około ~17 dodatkowych klawiszy, które z powodzeniem można wykorzystać np. do tworzenia własnych bindów w programach, systemie operacyjnym, czy grach.
  4. Granie w zaawansowane gry lub korzystanie z zaawansowanych programów. Wiele gier i zaawansowanych programów domyślnie przypisuje część funkcji na klawisze numeryczne. O ile zwykle możemy edytować takie ustawienia, jest to czasochłonne i nie zawsze musi być w ogóle możliwe. Jeżeli Wasze ulubione programy lub gry wymagają klawiatur numerycznych, albo macie podejrzenie, że kiedyś mogą Wam się one przydać, lepiej mieć dodatkowy blok niż go nie mieć.

Czy można obejść się bez klawiatury numerycznej?

Wszystko zależy od Waszych potrzeb, najlepiej przeczytajcie powody wymienione w powyższym punkcie i odpowiedzcie sobie na to pytanie sami.

Ja zdecydowanie uważam siebie za tzw. power usera (zaawansowanego użytkownika). Używam całego mnóstwa skrótów klawiszowych, tworzę własne, i korzystam z wielu zaawansowanych programów. Mimo tego wróciłem do klawiatur numerycznych dopiero kilka miesięcy temu… I prawdę mówiąc, nie zrobiłem tego z wyboru.

Po prostu klawiatura nienumeryczna mi się popsuła i wyjąłem z szafy poczciwego, chyba niemożliwego do zajechania Logitecha K120. Wyszło tak, że przed zakupem czegoś nowego zdążyłem się z nim polubić i tym samym znów mam klawiaturę numeryczną. Ot, koniec historii.

Korzystając z mniejszej klawiatury bez bloku numerycznego, od czasu do czasu brakowało mi jedynie ALT-kodów (tworzę całkiem sporo treści i czasami wykorzystuję przy tym symbole). W niektórych programach narzekałem także na to, że nie miałem bloku numerycznego, do którego mogłem z łatwością przypisywać własne funkcje, a w innych — musiałem to i owo podmienić na inne przyciski — na szczęście w przypadku tych programów nie było z tym najmniejszego problemu.

Ogólnie rzecz biorąc, brak numerycznego bloku mi nie przeszkadzał, a wyżej wymienione rzeczy były i tak stosunkowo małą ceną jak za miejsce, które udało mi się zaoszczędzić (lubię mieć sporo powierzchni na myszkę, bo używam stosunkowo niskich DPI — zwłaszcza jak na kogoś, kto nie gra w gry FPS).

Wady i zalety klawiatury numerycznej

Wady:

Widzę tylko dwie wady klawiatury numerycznej. Przemawia do mnie zwłaszcza ta druga, dlatego sam ponad rok korzystałem z klawiatury bez bloku numerycznego.

  • Cena. Jeżeli dany model klawiatury występuje w obu wariantach, ten z blokiem numerycznym zwykle jest co najmniej kilkanaście-kilkadziesiąt złotych droższy.
  • Zajmowane miejsce na biurku. Możecie powiedzieć, że to tylko kilka centymetrów, ale dla kogoś, kto preferuje myszki o niskiej czułości, taka ilość miejsca może być na wagę złota. Nie bez powodu profesjonalni gracze gier FPS (słynący z zamiłowania do skrajnie niskich DPI) używają zwykle wąskich klawiatur pozbawionych bloków numerycznych.

Zalety:

  • Więcej klawiszy. Przyda się to każdemu ponadprzeciętnemu użytkownikowi. Nawet jeżeli nie potrzebujecie klawiszy w Waszych programach, dzięki klawiaturze numerycznej macie jeszcze więcej pola do popisu przy tworzeniu własnych skrótów klawiszowych.
  • Wygoda. Niektórzy, zwłaszcza osoby często pracujące z liczbami, po prostu preferują korzystanie z bloku numerycznego. Kwestia indywidualnych preferencji.
  • Więcej możliwości w poszczególnych programach, elementach systemu operacyjnego, czy grach komputerowych. Niektóre funkcje mogą być przystosowane domyślnie jedynie do klawiatur numerycznych. Zwykle da się to jakość obejść, ale czasami możecie trafić na program lub funkcję zaprojektowaną tak, że bez bloku numerycznego się po prostu nie obejdzie.
  • Zwykle bez problemu możecie ją wyłączyć. Jeżeli obawiacie się, że będziecie coś klikać przez przypadek, możecie włączać i wyłączać ją klawiszem Num Lock.

Według mnie zalet jest więcej niż wad, i o ile nie chcecie na siłę przyoszczędzić, ani niespecjalnie zależy Wam na dodatkowym miejscu — zdecydowanie polecam Wam wybór klawiatury numerycznej. Nawet jeżeli nie korzystacie z niej dziś, możliwe, że prędzej czy później Wam jej zabraknie.

Ogólnie rzecz biorąc, w tym przypadku powiedziałbym, że „lepiej mieć niż nie mieć”, choć jeżeli jesteście świadomi ewentualnych wad związanych z brakiem klawiatury numerycznej, a np. dodatkowe miejsce Wam to rekompensuje — nie widzę przeszkód, by kupić mniejszą klawiaturę. Takich użytkowników również doskonale rozumiem, bo zapewne sam prędzej czy później znów przesiądę się na nowszy mniejszy model.