Jak włączyć klawiaturę numeryczną?

Klawiatura numeryczna
8 sierpnia 2022

Klawiatury pełnowymiarowe posiadają dodatkowe klawisze z prawej strony. Nazywane są one często „cyframi z boku”, choć w rzeczywistości mamy tam również kilka podstawowych symboli, a układ tej klawiatury bardzo przypomina kalkulator — i rzeczywiście, w praktyce często jest wykorzystywany między innymi do wygodnego korzystania z kalkulatora.

Układ klawiszy na kalkulatorze

Jeżeli naciskasz przycisk na klawiaturze numerycznej (np. cyfrę 8) i nie reaguje ona tak samo jak cyfra 8 na normalnej klawiaturze (ta nad literami u i i), prawdopodobnie przyczyną jest wyłączona klawiatura numeryczna.

Włączanie klawiatury numerycznej

Aby włączyć klawiaturę numeryczną, należy nacisnąć przycisk Num Lock. Zwykle znajduje się on w lewym górnym rogu klawiatury numerycznej, tuż nad cyfrą 7.

W przypadku niektórych klawiatur włączenie Num Lock podobnie jak np. Caps Lock spowoduje zaświecenie się specjalnej kontrolki informującej nas o tym, że klawiatura numeryczna jest włączona. Nie musi tak jednak być w każdym przypadku, ponieważ niektóre klawiatury nie posiadają żadnych kontrolek. Wówczas wystarczy sprawdzić ręcznie, czy klawisze na klawiaturze numerycznej działają, np. otwierając notatnik i próbując coś w nim na niej wpisać.