Co zrobić, gdy klawiatura nie pisze?

Klawiatura
28 października 2022

Niedziałająca klawiatura to spory problem, ponieważ to jeden z najważniejszych urządzeń, które podłączamy do naszego komputera. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że zaraz za monitorem jest to najważniejsze urządzenie, ważniejsze nawet od myszy.

W tym poradniku pokażę Wam, co możecie zrobić, gdy Wasza klawiatura przestanie działać.

Sprawdźcie, czy klawiatura nie jest zablokowana

Niepisząca klawiatura nie musi od razu oznaczać żadnego problemu. Czasami po prostu możemy ją przez przypadek zablokować, bo wiele klawiatur oferuje taką funkcję, która jest przydatna np. wtedy gdy oglądacie jakiś film, a po Waszym blacie notorycznie przechadza się kot.

W takiej sytuacji odblokujcie ją, Najczęściej można to zrobić za pomocą jednego z klawiszy funkcyjnych, jednak zależy do od modelu klawiatury. Sprawdźcie w instrukcji, lub wyszukajcie w Google frazę jak np. „Jak odblokować [model klawiatury]” albo „How to unlock [model klawiatury]” jeżeli wyszukiwanie po polsku nie zdało się na nic.

Podłączcie klawiaturę do innego portu

Czasami winny może być np. uszkodzony port USB. Z tego powodu, jedną z pierwszych rzeczy, które powinniście zrobić, jest odłączenie klawiatury i podłączenie jej do innego portu (najlepiej takiego, w którym w danej chwili poprawnie działało inne urządzenie — wtedy macie pewność, że port działa prawidłowo).

Zrestartujcie komputer

Jak zwykle w przypadku problemów z komputerem, jednym z najbardziej uniwersalnych i pomocnych sposobów jest restart, czyli:

  1. Wyłączenie komputera
  2. Odczekanie kilkunastu-kilkudziesięciu sekund
  3. Ponowne włączenie komputera

Zaktualizujcie sterowniki

Powodem, dla którego klawiatura może nie działać, mogą być też wadliwe lub nieaktualne sterowniki.

Spróbujcie pobrać te najbardziej aktualne, najlepiej bezpośrednio ze strony internetowej producenta. W Windows możecie też skorzystać ze wbudowanego Menedżera urządzeń, jednak z doświadczenia i tak w takich sytuacjach polecam manualne pobranie sterowników bezpośrednio u źródła.

Sprawdźcie klawiaturę na innym urządzeniu

Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie zadziałał, proponuję Wam sprawdzić klawiaturę na innym, sprawnym komputerze.

Jeśli urządzenie nadal nie zadziała prawidłowo, możliwe jest, że zostało uszkodzone. W przeciwnym razie problemów należy doszukiwać się w swoim komputerze lub systemie operacyjnym.

Co zrobić jeśli klawiatura nadal nie działa?

Jeśli żaden z wyżej opisanych sposobów nie pomógł, całkiem prawdopodobne, że klawiatura jest uszkodzona. W takiej sytuacji warto spróbować odesłać ją na gwarancję (jeżeli jeszcze jej podlega) lub udać się do serwisu, choć w tym przypadku koszt naprawy niejednokrotnie może przewyższyć koszt nowej klawiatury, zwłaszcza jeśli korzystaliście z taniego modelu.

Jeśli Twoja fizyczna klawiatura nie działa, zobacz, jak włączyć klawiaturę ekranową.