Czemu Pad nie działa na komputerze?

Czemu pad nie działa na komputerze?
1 marca 2023

Przyczyn niedziałającego na komputerze pada może być całkiem sporo. Jakby nie było, to urządzenie wywodzi się przede wszystkim z konsol i zwykle to właśnie pod nie jest projektowane.

Granie na padzie na komputerze również jest całkiem popularne i cenią je sobie między innymi gracze gier wyścigowych, zręcznościowych, czy piłkarskich.

W tym poradniku pokażę sposoby, które mogą pomóc Ci ustalić, dlaczego pad nie działa na komputerze oraz rozwiązać ten problem:

Upewnij się, że pad jest kompatybilny z PC

Przede wszystkim, nie każdy pad jest kompatybilny z komputerem. Część z nich jest przeznaczonych wyłącznie do poszczególnych modeli konsol.

Sprawdź w internecie, czy dany model pada działa z PC. Jeśli okaże się, że nie, możesz też spróbować poszukać programów, które pozwolą Ci mimo tego skonfigurować Twojego pada i przypisać do niego np. poszczególne przyciski z klawiatury.

Sprawdź, czy pad został właściwie podłączony

Pady bezprzewodowe:

Upewnij się, że Twój komputer obsługuje Bluetooth lub zakup do tego stosowny adapter (koszt od około 20 zł).

Gdy Bluetooth będzie działał, sprawdź, czy pad został prawidłowo podłączony.

Aby włączyć swojego pada, w przypadku padów od PlayStation naciśnij przycisk Share i PlayStation, a w przypadku padów Xbox naciśnij przycisk Xbox, a później przycisk przesyłania (górna część pada, obok lewego triggera).

Pady przewodowe:

Podłącz pada za pomocą kabla USB do komputera. Upewnij się, że gniazdo USB w komputerze jest sprawne, a kabel oryginalny. Niektóre nieoryginalne kable lubią w przypadku padów zrywać połączenie, lub nawet wcale nie działać.

Zaktualizuj sterowniki

Jeżeli pad nadal nie działa, spróbuj zaktualizować jego sterowniki. Jeśli łączysz się bezprzewodowo, zaktualizuj również sterownik Bluetooth.

W systemie Windows sterowniki można włączyć poprzez wejście w Menu Start, wpisanie i wybranie opcji Menedżer urządzeń, wybranie z listy urządzenia prawym przyciskiem myszy i zaznaczenie opcji „Aktualizuj sterownik”.

Pobierz specjalny program do konfiguracji pada

Wiele zależy od konkretnego pada, jak i tego, w jaką zamierzamy grać na nim grę. Czasami nawet jeżeli mamy bardzo popularny model pada, pewne gry go nie obsłużą.

W takiej sytuacji warto skorzystać z zewnętrznych programów, które mogą pomóc nam ręcznie przypisać poszczególne klawisze pada do danych klawiszy klawiatury. Popularne programy tego rodzaju to m.in. Xpadder, czy DS4 Windows (do padów DualShock 4).