Jaka kierownica do Komputera, Xbox, lub PlayStation?

Jaka kierownica do Komputera, Xbox, lub PlayStation?
1 marca 2023

Nie będę ukrywał, że jako miłośnik simracingu, cieszę się, że coraz więcej osób używa kierownic jako swoich podstawowych kontrolerów w grach. Nadają się one nie tylko do gier wyścigowych, ale też wielu innych gier symulacyjnych, jak np. Euro Truck Simulator 2 czy Farming Simulator.

Czym powinna cechować się dobra kierownica?

Przede wszystkim, zakup kierownicy to zwykle niemały wydatek, dlatego warto go dobrze przemyśleć, a w miarę możliwości, najlepiej wypróbować przed podjęciem decyzji.

Oto kilka najważniejszych cech dobrych kierownic do grania:

  • Kompatybilność z platformą, na której gracie – nie każda kierownica zadziała na PC czy danej konsoli, dlatego przed zakupem, należy koniecznie upewnić się, czy kierownica będzie kompatybilna z Waszym sprzętem.
  • Dobry force feedback – to on pozwala Wam lepiej wyczuć prowadzony pojazd. Dzięki niemu możecie np. szybciej zareagować na nadsterowność lub poczuć większy opór kierownicy, który dodaje sporo realizmu.
  • Wystarczający kąt obrotu – polecam kierownice oferujące przynajmniej 900 stopni obrotu, chyba że gracie jedynie np. wyścigu bolidów jednomiejscowych – wówczas niektórym wystarczające może okazać się nawet ok. 270 stopni.
  • Porządne pedały – zwłaszcza w wyścigach, dobre pedały są często ważniejsze od samej kierownicy. Jeżeli kupujecie kierownicę w zestawie z pedałami, upewnijcie się, że są one dobrej jakości. Przy większych budżetach polecam pedały z load cell.
  • Kultura pracy – niektóre tanie kierownice potrafią być bardzo głośne. To z kolei może burzyć immersję, a przede wszystkim, denerwować innych domowników. Warto na to zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem.
  • Mechanizm – w dużym uproszczeniu, force feedback może opierać się o mechanizmy zębatkowe, paskowe, lub direct drive. Zębatkowe są z reguły najtańsze, ale też oferują zwykle najsłabsze wrażenia. Paskowe to rozwiązanie pośrednie, które zwykle jest lepsze od zębatek, ale w przypadku niektórych producentów bywa też bardziej awaryjne (warto kupować kierownicę z gwarancją). Direct drive zapewnia najbardziej realistyczne wrażenia z jazdy, ale też jest zdecydowanie najdroższe, a realizm może być odwzorowany do tego poziomu, że taka kierownica może w specyficznych okolicznościach nawet nabawić użytkownika kontuzji (siła force feedback jest w nich naprawdę ogromna i podczas np. zderzenia mogą wykonać bardzo szybki obrót).
  • Łopatki zmiany biegów – jeżeli gracie w gry wyścigowe, prawdopodobnie okażą Wam się one niezbędne.

Jaka kierownica uniwersalna?

Umówmy się, żadna kierownica nie zadziała ze wszystkim. Jeżeli jednak planujecie w przyszłości ją odsprzedać, albo po prostu korzystacie z wielu platform, możecie rozglądać się za modelami, które działają z możliwie jak największą ilością platform.

Polecić mogę między innymi:

  • Budżetowo: Genesis Kierownica Seaborg 400 – jedna z najtańszych kierownic dostępnych na naszym rynku, które są według mnie godne uwagi. Nie da się ukryć, że to budżetówka dla bardziej amatorskich graczy, ale oferuje aż 900 stopni obrotu i wibracje. Niestety nie posiada force feedback. Jeżeli budżet jest jednak restrykcyjny, a w grę nie wchodzą sprzęty używane, jest to obecnie jeden z najlepszych wyborów w tej cenie. Kierownica jest kompatybilna z PC, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X, a nawet Nintendo Switch.
  • Średnia półka cenowa: Logitech G923 – konkretny wybór wystarczający większości amatorskich, a nawet profesjonalnych graczy. Choć nie jest to jeszcze poziom Direct Drive, ta kierownica pozwala wczuć się w jazdę i ścigać się na poziomie, a przy tym nie kosztuje (jak na kierownicę) majątku. Jest kompatybilna z PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X, choć są dwie wersje z różnymi przyciskami (dostosowanymi do stylu PlayStation lub Xbox).
  • Porządny sprzęt za porządne pieniądze: Logitech Pro Racing Wheel – nowość od Logitecha, czyli kierownica Direct Drive. Kosztuje swoje, ale jak przystało na DD, oferuje niesamowite wrażenia z jazdy. Podobnie jak G923, jest kompatybilna z PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X, choć są dwie wersje stylu z różnymi przyciskami (PlayStation lub Xbox).

Jaka kierownica do komputera?

Nie da się ukryć, że pecetowcy grający w gry symulacyjne mają najlepszy wybór. Zarówno gier (choć nadal brakuje nam między innymi Gran Turismo 7), jak i sprzętów, bo niemal każda kierownica dostępna na rynku działa na komputerach.

Oto kilka polecanych marek i modeli:

Najniższa półka cenowa:

Wiem, że da się kupić kierownicę już za stówkę, czy dwie, ale o ile nie jest to zakup dla małego dziecka, które po prostu chce się nią chwilę pobawić, uważam, że warto dołożyć do czegoś w miarę sensownego, żeby taka gra była w miarę przyjemna i realistyczna, a nie frustrująca.

Z tego powodu polecam kierownice mające przynajmniej 900 stopni obrotu i Force Feedback. Kosztują one około 300-700 złotych, lecz obecnie mało jest nowych, godnych polecenia modeli. Jeśli ich nie znajdziecie, warto poszukać używanych:

  • Logitech Driving Force GT – raczej używana, bo ciężko będzie znaleźć nową.
  • Logitech G25, G27 – podobnie jak wyżej, raczej używana. Warto się jednak rozejrzeć, bo to dość niezawodne, a pełnoprawne i w miarę ciche (w porównaniu do DFGT) kierownice, które mogą zapewnić profesjonalne i przyjemne wrażenia z jazdy już za około 500-600 złotych.

Średnia półka cenowa:

Średnia półka cenowa to już przedział od około 1000-2000 złotych. Nie trzeba tu iść na zbyt wiele kompromisów, bo 900 stopni, force feedback, czy w miarę przyzwoite pedały (jeśli są w zestawie) to w tym przypadku standard. Nie jest to poziom realizmu Direct Drive, ale jest wystraczający, by poczuć niezła immersję, czy osiągać dobre rezultaty w grach nastawionych na rywalizację (np. simracingowych jak iRacing czy Assetto Corsa):

  • Logitech G29 lub G920 – relatywnie tanie, bardzo przyzwoite modele od Logitecha (G29 dodatkowo obsługuje PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 5, a G920 Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X).
  • Thrustmaster TMX FFB Racing Wheel – stosunkowo niedroga, przyzwoita kierownica od Thrustmastera. Osobiście chyba wolałbym dołożyć do np. T300, ale jest to całkiem rozsądna propozycja.
  • Thrustmaster T300 lub T500 – modele, na których do dziś ściga się wielu dobrych simracerów. Porządne kierownice paskowe (choć ze względu na trochę mieszanych opinii na forach szukałbym tych modeli raczej z długą gwarancją) oferujące jedne z najlepszych możliwych wrażeń w tym przedziale cenowym. W odróżnieniu od powyższej propozycji, pozwalają też na swobodną wymianę obręczy kierownicy, co jest dodatkowym benefitem dla entuzjastów i osób trochę bardziej zaangażowanych w to hobby.
  • Logitech G923 – sukcesor G29 i G920. Niezła propozycja zapewniająca jeszcze lepsze wrażenia od swoich poprzedników.

Wysoka półka cenowa:

Powyżej budżetu 5000 złotych rozglądałbym się już za kierownicami Direct Drive i pedałami z Load Cell. Takie połączenie zapewnia topowe odczucia z jazdy, dlatego, jeśli tylko chcecie przeznaczyć na swój sprzęt tyle pieniędzy, oto kilka propozycji:

  • Logitech Pro Racing Wheel – kierownica Direct Drive od Logitech.
  • Thrustmaster T818 Direct Drive – kierownica Direct Drive od Thrustmaster.
  • Kierownice Fanatec – znany od lat producent wielu porządnych kierownic Direct Drive. Oferuje bardzo szeroki zakres akcesoriów w akceptowalnej (jak na tę gamę produktów) cenie.
  • Kierownice Moza – uznane kierownice Direct Drive w nienajgorszej cenie.
  • Kierownice Simcube – kierownice z najwyższej półki, także tej cenowej. Jeżeli chcecie przeznaczyć na swój sprzęt więcej pieniędzy niż większość ludzi przeznacza na zakup swojego prawdziwego samochodu, koniecznie zapoznajcie się z ich ofertą. Choć w parze za ceną idzie także świetna jakość, ceny rzędu ok. 30 000 złotych za same pedały mogą zdziwić niejedną osobę.

Jaka kierownica do Xbox?

Wiele zależy od tego, którą wersją Xbox dysponujecie. Na ogół najbardziej uniwersalnym wyborem będzie Logitech G920 (Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X), Thrustmaster TMX FFB RACING WHEEL (Xbox Series X, Xbox One), Logitech G923 (Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X) lub z wyższej półki cenowej Logitech Pro Racing Wheel (Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X) albo Fanatec CSL DD (Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X).

Jaka kierownica do PlayStation?

W przypadku PlayStation wybór kierownic jest trochę większy, bo dochodzi tutaj trochę ciekawych modeli od Thrustmastera, oraz używane modele Logitech Driving Force GT, G25, G27 (do konsol PlayStation 2, PlayStation 3), które można zakupić w dość niskich przedziałach cenowych.

Polecane przeze mnie modele do PlayStation to między innymi: Logitech Driving Force GT (PlayStation 2, PlayStation 3), Logitech G25 lub G27 (PlayStation 2, PlayStation 3), Thrustmaster T150FFB (PlayStation 3, PlayStation 4), Logitech G29 (PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 5), Logitech G923 (PlayStation 4, PlayStation 5), Thrustmaster T300 RS (PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 5), lub z wyższej półki cenowej Logitech Pro Racing Wheel (Xbox One, Xbox Series S, Xbox Series X) albo Fanatec Gran Turismo DD Pro (PlayStation 4, PlayStation 5).


Zamieszczone w tym wpisie dane na temat kompatybilności kierownic pochodzą m.in. ze sklepów internetowych i stron poszczególnych producentów. Jeżeli znaleźliście tu jakieś nieprawidłowe lub nieaktualne informacje albo chcielibyście coś dopowiedzieć, zapraszam do kontaktu. Przed zakupem kierownicy warto upewnić się w sklepie co do jej kompatybilności, także z poszczególnymi grami, ponieważ to, że dany model działa z daną platformą (np. PC) nie zawsze oznacza, że będzie działał dobrze również z konkretną grą.