Jaki program do czytania tekstu wybrać?

Mikrofon
9 września 2021

Programy do czytania tekstu pozwalają nam oszczędzać mnóstwo czasu. Dzięki nim możemy w prosty sposób przesłuchać dany tekst, jednocześnie robiąc coś innego na swoim komputerze.

Tego rodzaju programy to tak zwane syntezatory mowy. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie są one ogromną nowinką techniczną, bo już kilkanaście lat temu obserwowaliśmy wysyp filmów instruktażowych oraz „przeróbek” z gier GTA z głosem syntezatora Ivona.

Za pomocą takich programów możemy automatycznie rozpocząć czytanie dowolnego tekstu. Wiele z nich radzi sobie z tekstami naprawdę dobrze, a głos jest zrozumiały i nieprzesadnie „robotyczny”.

Oto polecane przeze mnie programy do czytania tekstu:

1. Google Translate

Opcja dla leniwych. Tłumacz Google nie jest narzędziem dedykowanym do czytania tekstu, bo jak sama nazwa wskazuje, ma być przede wszystkim tłumaczem. Mimo tego może naprawdę świetnie sprawdzić się także przy tłumaczeniu stosunkowo prostych i krótkich tekstów.

Mnie zwykle w pełni wystarcza i choć nie zawiera bajerów w postaci na przykład pauzowania, z reguły gdy chcę, żeby syntezator przeczytał mi coś na szybko, po prostu wpisuję w wyszukiwarkę frazę „tłumacz”, wklejam tekst, naciskam na ikonę głośnika i gotowe.

Czytanie tekstu przez Google Tłumacz

Co warto podkreślić, głos syntezatora w tym przypadku jest dość unikalny i wydaje się mniej „neutralny” od wielu pozostałych. Dzięki temu część użytkowników (podobnie jak ja) potrafi słuchać go z nieco większym zaciekawieniem i łatwiej przyswajać informacje.

2. Wybór Reader (Tekst na Mowę)

Kolejną bardzo wygodną opcją jest dedykowana wtyczka do przeglądarki, która pozwala na przeczytanie danego tekstu po jego zaznaczeniu.

Można pobrać ją za darmo w Chrome Web Store.

Wtyczka działa w następujący sposób:

1. Zaznaczamy wybrany fragment tekstu.

2. Naciskamy na ikonę wtyczki lub wciskamy prawy przycisk myszy i wybieramy opcję „Odczyt wybór”.

Co ciekawe, wtyczka umożliwia także dostosowanie prędkości czytania, co może okazać się bardzo przydatną opcją dla tych, którzy narzekają na standardową prędkość czytania tekstów przez syntezatory.

Sam syntezator w języku polskim ma dość neutralny i zrozumiały głos.

3. Natural Reader Text to Speech

Konfiguracja tej wtyczki jest może nieco trudniejsza, jednak ze względu na jej funkcjonalność, może ona odpowiadać bardziej zaawansowanym użytkownikom.

W darmowej wersji znaleźć możemy dwa Polskie głosy.

Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionej wtyczki, wystarczy zaznaczyć tekst i np. kliknąć na ikonę wtyczki naciskając na „Play”. Co ciekawe, wtyczka pozwala też na automatyczne rozpoczęcie czytania całej zawartości strony, z którą radzi sobie dość sprawnie. W moim przypadku pomijała np. elementy menu na stronie internetowej i czytała jedynie właściwy tekst, za co należy się duży plus.

Prędkość dźwięku może być konfigurowana w szerokim zakresie, a w ustawieniach znajdziemy kilka innych ciekawych opcji jak na przykład dostosowywanie głośności. Co w tym przypadku chyba najważniejsze, ta wtyczka pozwala na zatrzymywanie czytania w danych fragmentach tekstu. Dzięki temu możemy bez większego problemu przerwać czytanie w jego trakcie i wrócić do niego po jakimś czasie.

Wtyczkę można pobrać za darmo w Chrome Web Store.

4. Text To Speech Robot

Bardziej rozbudowane narzędzie, które również jest dostępne w przeglądarce internetowej. Możemy do niego wkleić tekst lub nawet załadować go z pliku.

Syntezator text to speech robot

Narzędzie można znaleźć pod adresem texttospeechrobot.com.

Text to speech robot umożliwia dość zaawansowany wybór prędkości czytania tekstu, a także pozwala na zatrzymywanie czytania w danych fragmentach, co jest wygodne zwłaszcza przy dłuższych tekstach, gdy np. musimy sobie zrobić chwilę przerwy.