Czy da się mieć Photoshop za darmo?

Ładna grafika
3 września 2021

Adobe Photoshop to od wielu lat jeden z najpopularniejszych i najlepszych programów graficznych na świecie. Na co dzień korzysta z niego mnóstwo profesjonalnych twórców najróżniejszych grafik.

Pomimo swojego profesjonalnego zastosowania, program słynie także ze stosunkowo prostego interfejsu, który pozwala nawet mniej zaawansowanemu użytkownikowi zrobić ładnie wyglądającą grafikę, odpowiadającą jego potrzebom.

Tego rodzaju programy mają do siebie to, że są jednak zwykle dość drogie. Z tego powodu wiele osób szuka bezpłatnych lub tańszych alternatyw, lub zastanawia się, czy można mieć oryginalny program za darmo.

Ile kosztuje Photoshop?

Pamiętam, że kilkanaście lat temu chciałem zostać profesjonalnym grafikiem. Postanowiłem, że kupię polecanego przez wszystkich znajomych mi ludzi z branży Photoshopa. Na postanowieniu się wówczas skończyło, ponieważ program kosztował wówczas więcej niż mój komputer.

Dziś program można zakupić w wersji abonamentowej, co może okazać się dużo korzystniejszą opcją, zwłaszcza dla osób, które nie są jeszcze w pełni zdecydowane i nie wiedzą, jak długo chciałyby z niego korzystać.

Na moment pisania tych słów, Photoshop można zakupić już od około 10 euro za miesiąc, co wydaje się niezwykle atrakcyjną ceną jak za tak rozbudowany program.

Aktualne ceny programu i różnych planów możecie znaleźć na stronie Adobe.

Który plan Photoshop wybrać?

Photoshop nie jest jedynym świetnym programem Adobe. Jest ich o wiele więcej i nie sposób tu nie wspomnieć chociażby o Illustratorze, czy Premiere Pro.

Z tego powodu bardzo często programy sprzedawane są w atrakcyjnych planach łączonych. Niektórzy mogą więc mieć niemały mętlik w głowie i nie wiedzieć na co się zdecydować.

Osobiście polecam zapoznać się na spokojnie ze wszystkim i zastanowić, czy nie potrzebujecie także innych programów (w zestawie, np. Creative Cloud All Apps może to wyjść znacznie taniej). Jeżeli jesteście zdecydowani tylko na Photoshop, zobaczcie, jakie w danym momencie czekają na Was oferty. Jeśli jesteście studentami lub uczniami, polecam Wam zapoznać się z dedykowanymi dla Was pakietami, które również mogą pomóc Wam trochę oszczędzić. Na moment pisania tego wpisu, mnie osobiście najbardziej opłacalny wydaje się Photography plan, w którym oprócz Photoshopa znajduje się także Lightroom (nawet jeśli bym go nie potrzebował — cena jest niższa niż bez pakietu). Już za $9.99 miesięcznie, czyli jakieś ~38 złotych mógłbym mieć swój wymarzony program. Jest to jednak cena dla planu rocznego (można rozbić te płatności na miesięczne).

Bezpłatny okres próbny

Jeżeli chcecie tylko przetestować program i zobaczyć, czy odpowiada Waszym oczekiwaniom, możecie rozważyć skorzystanie z bezpłatnego okresu próbnego.

Aktualnie „Darmowa wersja próbna” pozwala przetestować program lub konkretny pakiet przez 7 dni.

Strona produktu z darmową wersją próbną.

Darmowe alternatywy dla Photoshop

Jeżeli zajmujesz się grafiką amatorską i powyżej opisane kwoty Cię nie zachęcają, możesz skorzystać z programów, które oferują podobne funkcjonalności do Photoshop.

Choć jest to zdecydowanie jeden z najlepszych tego typu programów, w wielu innych da się tworzyć równie piękne i wspaniałe grafiki.

Jednymi z najczęściej polecanych tego rodzaju programów graficznych są chociażby:

  • GIMP – prawdopodobnie najpopularniejszy zaawansowany darmowy program graficzny, znany od wielu lat. Umożliwia tworzenie naprawdę świetnych i zaawansowanych prac, jednak jego interfejs znacznie różni się od tego znanego w Photoshop i może być dla niektórych mało intuicyjny. Ten program jest na tyle popularny, że sam dawniej uczyłem się jego podstaw w szkole, podobnie jak mnóstwo innych uczniów w naszym kraju.
  • PIXLR – program, którego nie trzeba nawet pobierać. Choć działa w przeglądarce, jest naprawdę zaawansowany i ma świetny, bardzo przejrzysty interfejs, w którym można się łatwo odnaleźć, zwłaszcza jeżeli wcześniej pracowaliśmy w Photoshop lub innym programie obsługującym warstwy.
  • Photopea – kolejny przeglądarkowy program, w którym osoby znające Photoshop mogą poczuć się „jak w domu”. Interfejsy są do siebie naprawdę podobne i łatwo się w tym wszystkim odnaleźć. Program obsługuje także pliki takie jak PSD (znane z Photoshopa), AI (Illustrator), czy XFC  (GIMP).