Jak zrobić GIFa? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić GIFa?
21 września 2021

GIF-ami nazywamy dziś przede wszystkim pliki, które są niejako animowanym obrazkiem.

Czasami jednak nie chcemy wykorzystywać czyichś gifów i odczuwamy potrzebę zrobienia własnego. Jak zrobić to w najprostszy możliwy sposób?

Przedstawiam dwa sprawdzone rozwiązania.

GIF z obrazków

Jeżeli GIF ma być po prostu zlepkiem kilku obrazków, możemy skorzystać z jednego z programów graficznych, które obsługują animacje. Dobrym pomysłem może być wykorzystanie np. bardzo popularnego niegdyś programu PhotoScape i jego funkcjonalności Animated GIF.

Do prostych tego rodzaju animacji powinno wystarczyć także jedno z darmowych narzędzi online, jak na przykład strona Ezgif – Animated GIF Maker.

Oto jak zrobić na niej GIFa z obrazków krok po kroku:

1. Naciśnij „Wybierz pliki” i prześlij te, z których ma zostać stworzony GIF (możesz wybrać ich wiele lub przesłać całe archiwum ZIP, które będzie zawierało obrazki).

Wybieranie plików do GIFa

2. Naciśnij „Upload and make a GIF!”.

3. Określ ustawienia.

Możesz zmienić kolejność obrazków w animacji, poprzez ich przesunięcie (przytrzymaj myszką i przesuń).

Istnieje opcja zmiany czasu wyświetlania danego obrazka (w pole „Delay” określ wartość, która Cię interesuje).

Oprócz tego możesz też dodać specjalne efekty, czy określić jak wiele razy ma się wykonać animacja (pozostawienie pola „Loop Cont” pustego powinno spowodować nieskończone wykonywanie się animacji od nowa).

Tworzenie GIFa

Po skonfigurowaniu ustawień możesz nacisnąć „Make a GIF!”.

4. Po chwili GIF powinien zostać utworzony. Możesz teraz skorzystać  z dodatkowych opcji i np. zmienić jego rozmiar, przyciąć go, obrócić, czy np. dodać efekty. Jeżeli rezultat Cię satysfakcjonuje, możesz nacisnąć „Save” w celu pobrania gotowej animacji.

Gotowy GIF

GIF z filmu

Nieco bardziej zaawansowaną możliwością jest tworzenie GIFów na podstawie filmu. Możesz np. nagrać coś telefonem, a później przekonwertować gotowe nagranie (np. w MP4) na gotowego GIFa.

Efekty niejednokrotnie są naprawdę świetne, a sama czynność jest niezwykle prosta.

Wystarczy skorzystać z jednego z narzędzi pozwalających na konwersję video do GIF. Jednym z nich może być np. Video to GIF converter ze znanej nam już strony Ezgif.com.

Poradnik krok po kroku:

1. W przypadku tej strony wystarczy przesłać wideo z naszego urządzenia poprzez przycisk „Wybierz plik” lub przesłanie adresu z filmem i naciśnięcie przycisku „Upload video!”.

2. Po przesłaniu video (maksymalnie 100 MB) można określić parametry takie jak czas nagrania, z którego ma zostać utworzony film. Oprócz tego można zdefiniować także wyjściowy rozmiar nagrania, czy liczbę klatek na sekundę.

Konwertowanie filmu na GIFa

3. Po tym procesie można nacisnąć „Convert to GIF!”.

4. Gotowego GIFa można później przyciąć, obrócić, czy np. ustawić jego szybkość. Jeżeli efekt jest satysfakcjonujący, w celu pobrania należy nacisnąć przycisk „Save”.

Zapisywanie gotowego GIFa