Co zamiast Flash Player? Przegląd alternatyw

Co zamiast Flash Player?
14 stycznia 2022

Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu, Flash Player był niemal niezbędny do przeglądania internetu, czy uruchamiania niektórych programów.

Obecnie po wtyczce Flash pozostały już niemal tylko wspomnienia. Większość stron internetowych przeszła na nowsze technologie takie jak np. HTML 5, a znaczna część producentów wydawała nowe wersje swoich programów, które nie były już oparte o Flash.

Tak czy siak, niektórzy użytkownicy nadal potrzebują Flash, ponieważ nie każdy producent zapewnił nową wersję swojego oprogramowania. Niektórzy przez brak Flash Playera zmagają się na przykład z niedziałającym oprogramowaniem do drukarki. Inni, nie mogą odtworzyć swoich starych projektów we Flashu, do których z jakiegoś powodu mogliby chcieć wrócić.

Oto jak temu zaradzić:

1. Zmiana programu

Jeżeli zmagacie się z niedziałającym programem, na przykład do drukarki, warto zacząć od poszukania jego alternatywy.

Znaczna część producentów oferuje aktualizacje nawet do starszych modeli. Jeśli mimo tego, nowsze programy nie działają, możecie znaleźć inne uniwersalne, lub przeznaczone do Waszego modelu programy. Choć zazwyczaj ten proces będzie dość czasochłonny i będzie wymagał zagłębienia się w angielskojęzycznej części internetu, może być lepszym wyborem, niż uruchamianie na siłę Flash Playera.

2. Alternatywy dla Flash Player

W internecie można znaleźć trochę alternatyw dla Flash Playera. Część z nich dostępna jest na Windowsa, Linuxa, a część na systemy dedykowane urządzeniom mobilnym.

Do najpopularniejszych alternatyw Flash Playera zalicza się między innymi Lightspark, Gnash, czy Ruffle.