Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia? Poradnik krok po kroku

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia
3 września 2021

Zdarzyło Wam się kiedyś, że po zgraniu zdjęcia na komputer okazało się, że jest ono po prostu gigantyczne? Mnie ten problem dotknął niejednokrotnie, a problemem nazywam taką sytuację nie bez przyczyny.

Zbyt duży rozmiar zdjęcia to nie tylko kłopoty z ewentualną czytelnością (w przypadku np. nieresponsywnych stron internetowych). Zbyt duży rozmiar zdjęcia to przede wszystkim większa waga pliku, która zajmuje więcej miejsca na dysku, a umiejscowiona w sieci znacznie dłużej się ładuje.

Odwiedziłem nawet ostatnio bloga, którego autor pytał, dlaczego każdy jego post ładuje się przez ponad 60 sekund (dla porównania, techporady.pl powinny wczytywać się zwykle mniej więcej w sekundę). Przyczyna była prosta. Choć autor bloga nie przesadzał z ilością dodawanych zdjęć, każde z nich niepotrzebnie było zamieszczane w zbyt dużej rozdzielczości (a i tak skalowane później przez szablon) i niekompresowane. Skutkowało to rozmiarami po około 2-6 MB na każde zdjęcie, podczas gdy zdjęcie zamieszczone w tym wpisie waży około 130 KB, czyli przynajmniej kilkanaście razy mniej. To naprawdę robi różnicę i w tym przypadku bez wątpienia: rozmiar ma znaczenie.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia w Windows?

Jednym z najprostszych sposobów jest otwarcie programu „Paint” i wklejenie w niego wybranego zdjęcia (można też je otworzyć poprzez Plik -> Otwórz).

1. Po wklejeniu zdjęcia na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Zmień rozmiar”. Wybierz wartość procentową lub przełącz się na „Piksele” ustalając konkretny wymiar. Polecam zostawić zaznaczone pole „Zachowaj współczynnik proporcji”, ponieważ dzięki temu wysokość dostosuje się do szerokości i obraz zachowa odpowiednie proporcje.

Zmiana rozmiaru w Paint

2. Jeśli chcesz przeskalować obraz, naciśnij „OK”. Jeżeli coś się nie powiedzie i postanowisz cofnąć operację, możesz zrobić to poprzez naciśnięcie ikony strzałki w lewo w lewym górnym rogu lub poprzez użycie skrótu CTRL + Z.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia w przeglądarce?

Jeżeli nie masz na swoim komputerze żadnego programu graficznego lub chcesz do tematu pdoejść jeszcze prościej, możesz skorzystać z jednego z darmowych narzędzi do zmniejszania rozmiaru zdjęć.

Wystarczy wgrać tam wybrane zdjęcie i określić, do jakich rozmiarów ma ono zostać zmniejszone.

Jednym z takich narzędzi jest na przykład PicResize.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia na telefonie?

Na telefonie również jest bardzo prosto, ponieważ istnieje wiele dedykowanych aplikacji, które umożliwiają przeskalowanie rozmiaru swojego zdjęcia. Co więcej, również na urządzeniu mobilnym możemy skorzystać z naszej przeglądarki internetowej i wypróbować wyżej zamieszczony sposób bez pobierania dodatkowych aplikacji.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na pobranie takiej aplikacji, możesz sięgnąć na przykład po Photo Compress & Resize dostępne na Android lub po prostu wpisać frazę „Resize Image” w wyszukiwarce aplikacji na telefonie.