Co zrobić, gdy OBS nie przechwytuje gry?

7 września 2021

OBS to jeden z najpopularniejszych programów do nagrywania i streamowania. Umożliwia on między innymi komfortowe nadawanie na żywo obrazu z naszego monitora. 

Pomimo swojej pozornej prostoty, oferuje on mnogą ilość zaawansowanych funkcji i można go skonfigurować na wiele różnych sposobów. Ze względu na to używa go mnóstwo profesjonalnych, oraz mniej zaawansowanych streamerów i twórców.  OBS używany jest do rozmaitych celów, a jednym z najpopularniejszych jest nagrywanie i streamowanie gier.

Aby zacząć nagrywać grę, trzeba na jednej ze scen przechwycić jej obraz. Niestety, nie zawsze działa to tak, jakbyśmy chcieli i nie każda gra musi od razu łatwo dać się przechwycić.

Co zrobić w takim przypadku?

1. Spróbuj uruchomić grę lub program OBS jako administrator.

OBS - uruchom jako administrator

Naciśnij na ikonę prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Uruchom jako administrator”.

2. Upewnij się, że żadne źródło obrazu nie przysłania źródła gry.

Czasami ustawiamy wiele różnych źródeł obrazu. Z tego powodu, przynajmniej na czas testów źródło z grą powinno znajdować się na samej górze, czyli tak jakby „na wierzchu”. Jeśli nie chcesz go przesuwać, ani usuwać innych warstw, możesz w tym celu po prostu ukryć te z nich, które znajdują się powyżej źródła z grą poprzez kliknięcie na ikonkę oka po lewej stronie od nazwy warstwy.

Źródła obrazu OBS

3. Zobacz, czy źródło obrazu nie jest ukryte.

Ikona oka po lewej stronie od nazwy źródła obrazu powinna świecić się wyraźnie (w przypadku ciemnego motywu OBS — na biało, a nie na szaro). Jeżeli na ekranie ma pojawiać się jej obraz, nie może być ona przekreślona.

Ukryta warstwa w OBS

4. Skorzystaj z przechwytywania ekranu

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z przechwytywania całego ekranu zamiast przechwytywania konkretnej gry. Zwykle działa to za każdym razem, jednak należy pamiętać o tym, że czasami może negatywnie wpłynąć to na wydajność naszej gry.

Przechwytywanie ekranu OBS

Jeżeli te sposoby nie rozwiązują Twojego problemu, spróbuj znaleźć solucję dla konkretnej gry. Być może problem leży właśnie w niej i to w jej ustawieniach trzeba będzie coś zmienić. W tym celu najlepiej poszukaj solucji w języku angielskim, a być może uda się trafić na jakieś forum, na którym ktoś mierzył się z podobnym problemem i znalazł jego rozwiązanie.