Najlepsze gry multiplayer za darmo – 7 polecanych tytułów

Najlepsze gry multiplayer za darmo
22 grudnia 2021

Nie wiem jak Wy, ale odkąd pierwszy raz spróbowałem gier multiplayer, niemal ani na chwilę nie wróciłem do tytułów singlowych. Możliwość współpracowania, jak i rywalizowania z innymi po prostu pokazała mi coś, czego od zawsze brakowało mi w grach.

Dziś mamy do dyspozycji mnóstwo gier, w które możemy grać przez internet z naszymi kolegami lub innymi ludźmi z całego świata.

W tym wpisie wymienię siedem polecanych przeze mnie tytułów, które oprócz tego, że są dostępne za darmo, nie wymuszają na nas wydawania dodatkowych pieniędzy przez niezwykle atrakcyjne i wręcz niezbędne do gry mikrotransakcje.

1. Rocket League

Rocket League

Kolejność na tej liście jest przypadkowa, ale nawet gdyby tak nie było, myślę, że i tak mógłbym rozważać umieszczenie Rocket League na pierwszym miejscu.

W dużym uproszczeniu gra polega na graniu samochodami  w piłkę. Jej największą zaletą według mnie jest fakt, że można nauczyć się jej podstaw w kilkanaście minut, przez co ciężko się zniechęcić… Z drugiej jednak strony, jest ona na tyle trudna, że aby dojść do najwyższego poziomu, może nie wystarczyć nawet kilka tysięcy godzin rozgrywki. Kilka tysięcy godzin darmowej rozgrywki, bo w grze nie znajdziemy żadnych dodatkowo płatnych rzeczy, które dodałyby nam umiejętności lub znacząco wpłynęły na jakość naszej rozgrywki.

2. Fortnite

Jeśli lubicie strzelanki i battleroyale, Fortnite to nadal jeden z najlepszych możliwych wyborów. To jedna z najpopularniejszych gier na świecie, która słynie między innymi z ogromnej ilości turniejów i wydarzeń dla swojej społeczności.

W tę grę również można grać w pełni za darmo, bo do kupienia znajdziemy tu przede wszystkim wizualne dodatki takie jak skiny, które nie powinny w żaden sposób wpływać na jakość naszej rozgrywki.

3. Valorant

Jedna z najnowszych propozycji na tej liście. Znowu gra typu FPS. Tym razem jednak nie battle royale, a coś tak unikalnego, że w zasadzie ciężko jednoznacznie określić jej gatunek. Choć Valorant jest tak unikalny, wciąż znajduje mnóstwo nowych fanów i jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie.

4. League Of Legends

Gra typu MOBA, czyli coś nieco bardziej nastawionego na samą strategię. W LOLu ciężko się nudzić, co potwierdzać może chociażby ilość graczy, którzy spędzili w nim wiele długich lat. Niewątpliwą zaletą tej gry może być też to, że do dziś LOL jest jedną z najpopularniejszych gier nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Choć osobiście nie jestem wielkim fanatykiem LOLa, praktycznie co drugi mój znajomy gra w tę grę aktywnie od wielu lat. Nie jest więc zbyt trudno o kompanów, dlatego myślę, że ta propozycja również może wydać się Wam ciekawa.

Dużym plusem LOLa jest także model mikrotransakcji. Tutaj również znajdziemy wyłącznie skórki i tego rodzaju elementy, które nie powinny mieć żadnego wpływu na samą rozgrywkę. Da się grać bez wydawania żadnych pieniędzy.

5. Path of Exile

Teraz coś dla fanów gier ARPG/Hack And Slash.

Jeśli lubicie siekanie tysięcy mobów i zaawansowany rozwój umiejętności postaci, PoE to jeden z najlepszych możliwych wyborów. To gra, która jest w absolutnej czołówce swojego gatunku i ciężko o równie dobre tytuły, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę także te płatne.

Ciekawy gameplay, duża popularność, częste turnieje i niemal nieskończone możliwości tworzenia umiejętności postaci to tylko niektóre z wielkich zalet Path Of Exile.

Jako jedna z nielicznych gier tego gatunku oprócz tego, że jest bezpłatna, nie oferuje mikropłatności, które mogłyby spowodować wielką różnicę między graczami płacącymi a niepłacącymi.

6. Margonem

Margonem

Polski klasyk, który do dziś ma się całkiem dobrze. Margonem jest o tyle ciekawą produkcją, że tak naprawdę można zacząć w nie grać już za minutę. Nie potrzeba żadnego pobierania, czy niesamowicie mocnego komputera. Najzwyklejsza maszyna, przeglądarka internetowa i można cieszyć się darmową grą.

I to nie byle jaką grą, bo mnóstwo użytkowników w tej grze spędziło całe lata. Gra polega na rozwijaniu swojego bohatera, jego poziomu, jego ekwipunku — w skrócie, klasyczny MMORPG z kilkoma ciekawymi atutami takimi jak chociażby przedziały levelowe, dzięki którym wcale nie trzeba wbijać maksymalnego poziomu, by osiągnąć coś na wzór endgame’u.

Jeśli chodzi o mikropłatności, nie da się ukryć, że trochę ich jest. W większości nie są to jednak rzeczy niezbędne do gry, a jedynie ewentualnie poprawiające jej komfort (np. kamienie teleportacyjne). Warto nadmienić tu też błogosławieństwa na szybszy exp z questów, które raz na jakiś czas pojawiają się w oknie aktualności — mogą one spowodować szybszy progres na najwyższych poziomach i tam zrobić jakąś różnicę.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że w Margonem da się grać nawet bez wydawania pieniędzy. Znam kilku graczy, którzy osiągnęli w tej grze bardzo dużo, przez lata nie wydając ani złotówki.

7. Roblox

Z tą bezpłatnością w Roblox może bywać różnie. Roblox to tak naprawdę nie jedna gra, a całe mnóstwo tytułów stworzonych przez jej społeczność. Jedne dostępne są za darmo, w innych trzeba zapłacić aby zagrać, a w jeszcze innych mikrotransakcje są niemal obowiązkowe, by móc się liczyć.

Nie zmienia to jednak faktu, że w Roblox znajdziemy całe mnóstwo darmowych i niezwykle popularnych gier, które mogą dostarczyć nam sporo dobrej zabawy.

Choć gra może wydawać się tytułem skierowanym głównie do najmłodszych, wiele Robloxowych gier może zaciekawić także starszych użytkowników. Osobiście mając ponad 20 lat bawiłem się przednio w niejednym tytule, więc myślę, że mogę tę grę polecić każdemu, tym bardziej że warto spróbować, bo jest ona naprawdę mało skomplikowana i stosunkowo łatwo  ją pojąć.