Jaka jest najlepsza poczta e-mail?

Poczta e-mail
17 sierpnia 2021

Wybór poczty e-mail to dla wielu wybór na całe lata. Nic dziwnego, bo jeżeli nasz adres znają wszyscy nasi partnerzy i rozmówcy — prawdopodobnie nie będziemy chcieli zmieniać go co dwa tygodnie.

Z tego powodu warto przyłożyć się do takiego wyboru i nie zdecydować się na pierwsze-lepsze rozwiązanie.

Każdy ma własne priorytety.

Dla mnie najważniejsze są następujące rzeczy:

  • Ilość powierzchni na dane.
  • Brak reklam.
  • Dostępność atrakcyjnych adresów e-mail lub możliwość podpięcia własnej domeny.
  • Interfejs lub kompatybilność z zewnętrznymi programami pocztowymi.
  • Bezpieczeństwo.

Nie chciałbym, żeby ten wpis miał charakter przesadnie subiektywny, więc z góry zaznaczę: nie przedstawię tutaj wyłącznie jednej, najlepszej poczty e-mail. Dlaczego? Sam nie wiem, która jest najlepsza i na dobrą sprawę nie da się tego za bardzo stwierdzić. To kwestia gustu i indywidualnych priorytetów. W zamian za to przedstawię dwa rozwiązania, które są według mnie warte uwagi i z których korzystam od lat — po przerobieniu wielu różnych możliwości.

1. Gmail

Mój osobisty faworyt. Nigdy nie spotkałem się z niechcianą reklamą, a na przestrzeni lat korzystania natknąłem się bodajże wyłącznie na dwie chwilowe awarie. Poczta odkąd pamiętam działa szybko i bezproblemowo. Bardzo łatwa jest także jej integracja z zewnętrznymi klientami, a sama powierzchnia (jak na darmowe konto) robi ogromne wrażenie.

Jeżeli miałbym doczepić się do czegoś w Gmailu na siłę, to jedynie to tego, że w darmowej wersji musiałem się ograniczyć wyłącznie do rozszerzenia @gmail.com. Ma to na pewno swoje brandowe zalety, jednak powoduje problem z dostępnością adresów. Z tego powodu coraz ciężej o sensowny adres e-mail, osobiście z tego powodu musiałem w swoim zamieścić cyfry.

2. Outlook

Kolejne świetne rozwiązanie, od kolejnej wielkiej i zaufanej firmy. W moim przypadku pula dostępnych adresów e-mail wydawała się nieco większa i również nigdy nie spotkałem się tam z natrętnymi reklamami.

3. ProtonMail

Wybór dla osób szczególnie ceniących sobie bezpieczeństwo. Świetny, przejrzysty interfejs pozwalający na łatwe korzystanie w połączeniu z priorytetowym podejściem do naszej prywatności i bezpieczeństwa brzmi jak poczta idealna. W rzeczywistości również wydaje się bardzo ciekawie, jednak warto zerknąć na zakładkę Pricing, w której znajdziemy ceny poszczególnych pakietów. Na dzień pisania tego wpisu dostępny jest darmowy pakiet. Limit 150 wysłanych wiadomości na dzień raczej powinien wystarczyć większości użytkowników. Nie zmienia to jednak faktu, że powierzchnia 500 MB już niekoniecznie, zwłaszcza jeżeli wykazujemy tendencje do zbierania wiadomości przez lata i nie usuwania ich. Osobiście skłaniałbym się ku pakietowi „Plus”, który oferuje do 1000 wysłanych wiadomości na dzień i posiada 5 GB pamięci. Do tego mamy w nim możliwość podpięcia dodatkowej domeny. Cena 48 euro na rok może nie być dla każdego przekonująca, jednak myślę, że dla biznesowego użytkownika, dla którego bezpieczeństwo i wygoda są najważniejsze — powinna być ona dość akceptowalna.

4. Poczta na hostingu współdzielonym lub tanim serwerze VPS

Rozwiązanie dla nieco bardziej technicznych i wymagających osób. Tym sposobem już za kilkadziesiąt złotych rocznie możemy mieć pocztę bez większych ograniczeń dotyczących adresów, czy podpiętych domen. Ilość miejsca na dysku również jest w tym przypadku również zazwyczaj o wiele większa, niż ma to miejsce w przypadku konkurencyjnych pakietów u typowych dostawców poczt e-mail.

To bardzo opłacalne rozwiązanie, jednak jest pewien haczyk. Przede wszystkim: interfejs. Zazwyczaj jeżeli w ogóle występuje, jest dość… Toporny i może nie odpowiadać każdemu. W tym przypadku moim zdaniem wymagane jest posiadanie zewnętrznego programu do obsługi poczty. Kolejna rzecz to oczywiście bezpieczeństwo, które niekoniecznie musi w takim przypadku stać na najwyższym możliwym poziomie i niejednokrotnie będziemy musieli zadbać o nie sami.