Co to jest adres IP? Jak można go sprawdzić?

Adres IP
18 sierpnia 2021

Adres IP jest numerem identyfikacyjnym nadawanym urządzeniom, które łączą się z siecią.

Składa się on z 4 liczb z zakresu 0-255. Są one oddzielone od siebie kropkami (np. XX.XX.XXX.XX).

IP może być stałe lub dynamiczne.

Oznacza to, że może się nie zmieniać w ogóle lub zmieniać na przykład przy każdym połączeniu urządzenia z internetem. Wszystko zależy od konkretnej sieci.

Jak sprawdzić adres IP?

Adres IP można sprawdzić na co najmniej kilka różnych sposobów. Jednym z nich może być skorzystanie ze strony internetowej, która pozwala sprawdzić adres IP w naszej przeglądarce. Jedną z takich stron jest np. whatismyipaddress.com.

Drugim sposobem może być sprawdzenie adresu IP w systemie operacyjnym. W przypadku systemów Windows wystarczy wykonać następujące kroki:

  1. Wejdź w panel sterowania.
  2. Przejdź do zakładki Sieć i Internet.
  3. Wejdź w Centrum sieci i udostępniania.
  4. Przy „Połączenia” naciśnij na sieć WiFi, z którą jest połączony Twój komputer. W nowo otwartym oknie kliknij „Szczegóły”.
  5. Adres IP powinien znajdować się przy polu IPv4.
Pamiętaj, żeby nie podawać swojego adresu IP niepowołanym osobom.

Czy ktoś może mieć takie samo IP jak my?

Jeżeli zdarzyło Ci się dawniej grać w jakąś grę lub być użytkownikiem jakiegoś portalu, być może udało Ci się spotkać z pojęciem „ban na IP”. Dawniej bardzo popularną formą blokady konta użytkownika łamiącego jakiś wewnętrzny regulamin, była blokada na IP. Dopóki nie miał on tak zwanego „zmiennego IP”, dzięki temu pozostawał zablokowany i nie mógł utworzyć nowego konta w danym serwisie czy w danej grze.

Takie rozwiązanie miało jednak jedną sporą wadę. Niejednokrotnie okazywało się, że nie mogliśmy się zarejestrować w jakimś miejscu, ponieważ ktoś inny (mający ten sam adres IP co my) został w nim już permanentnie zbanowany.

Dawniej niejednokrotnie przez taką sytuację musiałem odpuścić np. grę na jakimś serwerze Counter Strike.

Obecnie takie sytuacje zdarzają się na szczęście o wiele rzadziej. Jest to spowodowane nie tylko tym, że takie zabezpieczenia nie są już dziś aż tak powszechnie stosowane, ale też tym, że rzadko kiedy mamy taki sam adres IP jak ktoś inny. Na ogół adres IP dzielimy jedynie z użytkownikami naszej sieci (np. mąż/żona, brat/siostra, którzy korzystają z tego samego internetu). Czasami, np. w sieciach osiedlowych i radiowych również zdarza się, że osoby korzystające z usług tego samego, lokalnego operatora mogą mieć ten sam adres IP.

Jak zmienić adres IP?

Wszystko zależy od Twojej sytuacji. Jeżeli masz tzw. zmienne IP, wystarczy na nowo połączyć się z siecią lub zresetować router. Jeśli nie, możesz rozważyć skorzystanie np. z jednego z następujących dwóch rozwiązań:

  1. Kontakt z Twoim operatorem sieci. Wielu z nich może pomóc Ci zmienić adres IP. W niektórych przypadkach taka usługa może być nawet bezpłatna.
  2. Użycie VPN. Nie jest to co prawda zmiana adresu IP na stałe, jednak może pomóc w zamaskowaniu Twojego prywatnego IP jeśli np. wchodzisz na np. podejrzany serwer i obawiasz się o to, że niepowołane osoby przejmą Twój adres IP.