Jak zwiększyć zasięg sieci WiFi

WiFi
17 sierpnia 2021

Nawet najszybsza prędkość sieci zda się na niewiele, jeżeli będziemy nieustannie narzekali na brak zasięgu lub jego słabą jakość. 

Zwłaszcza jeśli mieszkamy w dużych budynkach lub w pomieszczeniu, które jest oddzielone od routera grubymi ścianami, możemy narzekać na zasięg sieci WiFi.

W tym wpisie przedstawię kilka sprawdzonych sposobów na jej poprawienie. Niektóre z nich nie będą wymagały wkładu pieniężnego i będą bardzo proste we wdrożeniu.

Zaczynajmy.

1. Zmiana położenia routera.

To jedna z najprostszych rzeczy, które można zrobić. Zmniejszenie odległości naszego urządzenia od routera nawet o kilkanaście centymetrów może zrobić bardzo dużą różnicę. Jeżeli masz taką możliwość, sugeruję Ci spróbować przestawić router tak, by był możliwie jak najbliżej Twojego urządzenia (nie zakłócając przy tym oczywiście sygnału jego innym użytkownikom).

2. Lepsza karta sieciowa lub zmiana jej pozycji.

Karta sieciowa potrafi mieć ogromny wpływ na jakość sygnału WiFi. Testowałem ich już dość sporo i nieraz zdarzało się, że na jednej czasami przerywało mi połączenie, a gdy było stabilne — zwykle oscylowało w granicach jednej kreski. W tym samym czasie lepsza karta sieciowa potrafiła pracować bez najmniejszych problemach przy 2-3 kreskach.

Wymiana karty sieciowej w komputerze może wydawać się skomplikowanym procesem. Warto zainteresować się jednak także kartami zewnętrznymi, które wystarczy podłączyć do komputera poprzez USB (podobnie jak myszkę, czy klawiaturę).

Dobrym pomysłem jest także zmienienie pozycji komputera. Podobnie jak w przypadku routera, te kilkanaście centymetrów bliżej do urządzenia może przyczynić się do poprawy zasięgu. Osobiści pamiętam także, że kilka ładnych lat temu, gdy router znajdował się daleko od mojego pokoju, zakupiłem zewnętrzną kartę sieciową (najtańszy model za około 30 złotych) i podłączyłem ją za pomocą przedłużacza USB na drugim końcu pokoju (w rogu, który był najbliżej do routera). Wówczas również zaobserwowałem dodatkową poprawę.

3. Transmiter sieciowy

Transmiter sieciowy może wydawać się sporą inwestycją, jednak nieraz warto się w niego zaopatrzyć. Taki transmiter umożliwia zwiększenie zasięgu sieci. Są one niewielkimi urządzeniami, które zwykle wystarczy podłączyć do gniazdka. Jest to dość dobre rozwiązanie, które warto rozważyć, zwłaszcza jeżeli posiadamy odpowiedni budżet. Zanim zakupimy taki transmiter na własną rękę, warto skontaktować się także z naszym dostawcą sieci i zapytać o proponowane przez niego rozwiązanie.