Jak zwiększyć pojemność Pendrive?

Pendrive
19 sierpnia 2022

Jeśli korzystacie z przenośnych dysków w postaci Pendive’ów, być może zdarzyła Wam się sytuacja, w której zakupiony Pendrive oferujący np. 16 GB miejsca, oferował jedynie 4 GB.

Wcale nie musi to jednak oznaczać, że kupiliście wadliwy sprzęt, lub zostaliście oszukani. W tym poradniku dowiecie się, jak zwiększyć pojemność Pendrive.

Przyczyną zbyt małej rzeczywistej pojemności Pendrive jest zwykle zły system plików, którego używa.

W takiej sytuacji wystarczy sformatować pendrive wybierając FAT32 jako system plików. Formatując urzadzenie prawdopodobnie będziecie mogli też przywrócić domyślne ustawienia urządzenia.

Aby zmienić system plików w Windows, wystarczy wejść w „Ten komputer” (skrót klawiszowy Windows + E) i nacisnąć na ikonę Pendrive prawym przyciskiem myszy, wybierając opcję „Formatuj”.

Formatowanie pendrive

Później możecie zmienić system plików i nacisnąć „Rozpocznij” lub skorzystać z opcji „Przywróć ustawienia domyślne urządzenia”.

Zmiana systemu plików Pendrive lub Przywracanie ustawień domyślnych urządzenia

Czy można zwiększyć pojemność Pendrive ponad jego limit?

Jeżeli macie już jednego pendrive, w którym macie np. 16 GB pojemności, a potrzebujecie np. 64 GB, w takiej sytuacji najłatwiej dokupić drugi, o większej pojemności. Nie ma tu mowy o żadnym „podkręcaniu” pojemności, jak ma to miejsce np. w przypadku zwiększania wydajności procesorów.

Jeżeli pojemności pendrive’ów są dla Was zbyt małe, proponuję zakup dysku zewnętrznego. W dzisiejszych czasach takie urządzenia są niewiele mniej kompaktowe od pendrive’ów, a zapewniają bardzo dużą pojemność, a tego rodzaju dyski SSD, mogą bardzo pozytywnie przełożyć się na szybkość działania, oraz bezpieczeństwo naszych danych.