Jak zrobić apostrof na klawiaturze?

Jak zrobić apostrof na klawiaturze?
14 września 2022

Apostrof to znak, który bardzo często jest używany w piśmie, szczególnie w języku angielskim (np. przy przeczeniach jak chociażby isn’t).

W tym wpisie dowiesz się, w jaki sposób wykonać go na klawiaturze.

Znak apostrofu może znajdować się w różnych miejscach w zależności od układu klawiatury. Zazwyczaj jest on umiejscowiony gdzieś pomiędzy klawiszami L oraz Enter.

Typowy jest następujący układ: K L :, po którym z prawej stronie występuje właśnie apostrof .

Aby wprowadzić apostrof, należy nacisnąć na jego klawisz. W przypadku przytrzymania przy tym klawisza SHIFT, zamiast apostrofu wykonamy znak cudzysłowu.

Na niektórych urządzeniach znak apostrofu może znajdować się w innym miejscu, jednak z reguły będzie to właśnie prawa strona klawiatury. Warto szukać go w pobliżu klawiszy : (dwukropka), czy | (pionowej kreski).

Jak inaczej zrobić apostrof na klawiaturze?

Jeżeli nie możecie znaleźć klawisza apostrofu lub Wam on nie działa, możecie skorzystać z wbudowanej systemowej klawiatury symboli:

  • Na systemach Windows: Windows + .
  • Na systemach MacOS: CTRL + Command + Spacja

Alternatywnie w przypadku systemów Windows możecie też skorzystać z ALT-kodu 39. W tym celu wystarczy wcisnąć przycisk ALT i przytrzymując go wprowadzić na klawiaturze numerycznej cyfry 3 i 9.

Znak apostrofu do skopiowania

Jeśli nie potrzebujecie apostrofu co chwilę, a nie macie możliwości wprowadzenia go na klawiaturze, dobrym rozwiązaniem może być najzwyklejsze skopiowanie go z internetu.

Znak apostrofu możecie skopiować w tym miejscu:

Zaznaczcie go, naciśnijcie prawy przycisk myszy lub przyciśnijcie go palcem (na urządzeniach mobilnych) i wybierzcie opcję „Kopiuj”. Później, mając w schowku skopiowany apostrof, w wybranym miejscu możecie skorzystać z analogicznie działającej funkcji „Wklej”.