Jak zmienić typ pliku?

Zmiana typu pliku
28 września 2022

Czasami nasz plik zapisany jest w formacie, którego na przykład nie możemy wgrać na jakąś stronę, lub w formacie, który powoduje, że dany plik ma o wiele większy rozmiar, niż mógłby mieć w jakimś innym formacie przy zachowaniu podobnej jakości.

W tym poradniku opiszę następujące sposoby na zmianę typu pliku:

Zmiana właściwości pliku

Większość popularnych systemów operacyjnych powinno pozwolić nam na zmianę formatu poprzez zmianę właściwości konkretnego pliku.

W przypadku Windows wystarczy nacisnąć na plik prawym przyciskiem myszy i wybrać „Właściwości”.

Po wybraniu tej opcji możemy zmienić nazwę pliku i np. z pliku z końcówką „.png” zrobić taki z końcówką „.jpg”.

Wskazówka:

Zanim zmienicie typ pliku, wykonajcie jego kopię, ponieważ podczas formatowania może on ulec uszkodzeniu.

Plik PNG

Po zmianie nazwy na taką z innym rozszerzeniem wystarczy kliknąć „OK”.

Zapisywanie zmiany typu pliku

System powinien poinformować Was o tym, że plik po zmianie formatu może stać się niezdatny do użytku. Jeśli chcecie kontynuować, potwierdźcie, że jesteście tego świadomi, klikając „Tak”.

Potwierdzenie zmiany rozszerzenia pliku

Użycie darmowego konwertera

Innym sposobem na zmianę typu pliku jest ten, z którego sam najczęściej korzystam.

W sieci znajdziecie całe mnóstwo darmowych programów do konwertowania i konwerterów online, które pozwolą Wam w łatwy sposób zmienić typ pliku z jednego na drugi.

Konwertery online są wygodniejsze w użyciu, ponieważ nie trzeba nic pobierać, jednak z drugiej strony nie zawsze pozwalają na konwersje dużych plików (np. takich powyżej kilkuset megabajtów). Jeśli macie do czynienia z dużym plikiem, w większości przypadków radziłbym od razu zainteresować się dedykowanym programem.

Aby znaleźć konwerter, wpiszcie w wyszukiwarce prostą frazę pokroju „X to Y converter” gdzie jako X wpiszecie typ pliku, który macie obecnie, a jako Y ten docelowy, na który chcecie przerobić plik. Czyli np. jeśli chcecie przerobić plik PNG na JPG, wpiszcie „PNG to JPG converter”.

Szukanie konwertera w Google

Tego rodzaju narzędzi jest całkiem sporo, więc o ile da się przerobić jakiś typ pliku na inny, prawdopodobnie znajdziecie w sieci gotowe rozwiązanie. Jeśli chodzi o jedną, uniwersalną stronę, mogę polecić np. stronę CloudConvert, na której do wyboru jest ponad 200 typów plików. Znajdziecie tam między innymi popularne rozszerzenia audio, dokumentów tekstowych, ebooków, zdjęć, video, czy arkuszy kalkulacyjnych.