Jak zeskanować kod QR swoim telefonem

10 grudnia 2021

Skanowanie kodów QR może pozwolić nam na bardzo łatwe wejście na jakiś adres internetowy, czy dostęp do innych funkcji telefonu (np. dodaniu nowego kontaktu).

Choć nie wszyscy użytkownicy smartfonów przekonali się do kodów QR, od kilku lat znajdziemy ich coraz więcej w otaczającym nas świecie. Jeżeli pójdziecie do restauracji lub baru, istnieje spora szansa, że znajdziecie tam np. kod QR z linkiem do menu, lub nawet z dostępem do sieci WiFi.

Dzięki kodom QR możemy między innym wysyłać wiadomości, adresy, maile, adresy URL, czy linki do aplikacji. Oprócz tego możemy też chociażby uwierzytelniać się podczas logowania, płatności, 2-etapowego logowania, czy uzyskiwania dostępu do WiFi.

Warto więc przekonać się do tej funkcji, tym bardziej że jej działanie jest naprawdę proste.

Przykładowy kod QR przekierowujący użytkownika na stronę główną serwisu techporady.pl:

Przykładowy kod QR

Jak zeskanować kod QR w Android

Posiadacze nowszych wersji systemu Android mogą skanować kody QR w aplikacji „Aparat” zainstalowanej na ich telefonie. Jeżeli ta funkcja u Was nie działa, możecie pobrać dedykowaną aplikację, taką jak np. Skaner Kodów QR i Kreskowych lub Czytnik Kodów QR i Paskowych (polski).

1. Wejdź w aparat lub aplikację do odczytywania kodów QR.

2. Najedź aparatem na kod QR, tak by objął go w całości.

3. Odczekaj chwilę na uruchomienie kodu QR.

4. Potwierdź wykonanie danej funkcji lub wybierz jedną z opcji (np. otwórz przeglądarkę, aby odwiedzić stronę lub skopiuj link).

Jak zeskanować kod QR w iOS

W przypadku iOS również znajdziemy całkiem sporo aplkacji, które pozwolą nam na skanowanie kodów QR. W tym systemie jednak także możemy spróbować skanować kody za pomocą zwykłego, zainstalowanego już w smartfonie aparatu.

Kroki wyglądają analogicznie do tych w przypadku Androida:

1. Uruchom aparat lub aplikację do kodów QR.

2. Obejmij aparatem cały kod QR.

3. Odczekaj chwilę, aż kod się wykona.

4. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, potwierdź daną funkcję lub wybierz jedną z dostępnych opcji (np. aby otworzyć dany link w przeglądarce).