Jak sprawdzić ile czasu spędzamy na telefonie?

Jak sprawdzić ile czasu spędzamy na telefonie?
8 września 2021

Urządzenia elektroniczne od lat są nieodłącznym elementem ekwipunku większości z nas. Telefon jest przy nas jednak z reguły najczęściej. W końcu, kto brałby ze sobą na spacer komputer, czy telewizor.

Ta bezprzewodowość i łatwa dostępność poza wieloma zaletami może mieć także pewną wadę. Wada ta to oczywiście brak kontroli, który nieraz skutkuje poświęcaniem zbyt dużych ilości czasu na poszczególne czynności w naszym telefonie.

Jeżeli wiecznie czujesz, że nie masz na nic czasu — być może warto sprawdzić swoje statystyki i upewnić się, czy aby na pewno nie jesteś dziś po 3-godzinnym maratonie przeglądania zdjęć swoich znajomych i idoli.

Android

Aby sprawdzić czas przed ekranem w systemach Android, możemy wejść w ustawienia naszego telefonu i wyszukać opcję „Cyfrowa równowaga”.

W nowszych wersjach tego systemu powinniście znaleźć tam informację o tym, ile danego dnia korzystaliście ze swojego telefonu i poszczególnych aplikacji. Ciekawe są także dane dotyczące ilości odblokowań telefonu czy przychodzących powiadomień, które nieraz mogą dać nam naprawdę wiele do myślenia.

Warto także nacisnąć na ikonę kółeczka, aby dowiedzieć się więcej na temat historii, a nie tylko jednego dnia.

Historia czasu na telefonie Rozkład czasu przed ekranem

Według mnie ta wbudowana funkcja jest naprawdę rozbudowana i powinna wystarczyć większości z nas. Jeżeli szukamy jednak alternatyw, warto zainteresować się aplikacjami takimi jak na przykład Rescue Time, czy Moment.

iOS

Jeżeli posiadacie telefon bazujący na systemie iOS (iPhone), również możecie skorzystać z dedykowanej, wbudowanej systemowej funkcji. Aby ją uruchomić, należy przejść do ustawień i wejść w „Czas przed ekranem”.

W tym przypadku niezwykle ciekawą opcją jest ustawianie limitów dla poszczególnych kategorii aplikacji, co może być bardzo przydatne dla użytkowników, którzy nie potrafią sami zapanować nad ilością spędzanego na telefonie czasu, lub po prostu nie chcą sobie zaprzątać tym głowy. Aby włączyć tę funkcjonalność należy wejść w Limity aplikacji -> Dodaj limit i zaznaczyć poszczególne kategorie aplikacji wyznaczając im limit czasowy.

Jeżeli te funkcjonalności Wam nie wystarczą, również możecie poszukać alternatyw w postaci dedykowanych aplikacji z App store.