Jak sprawdzić model telefonu w Android lub na iPhone z iOS

Smartfon
1 września 2021

Istnieje wiele powodów, dla których warto znać model swojego telefonu. Dzięki takiej wiedzy możemy na przykład poprawnie dobrać do niego niektóre akcesoria w postaci chociażby specjalnego etui.

Rynek jednak bardzo dynamicznie się rozwija, co skutkuje coraz dziwniejszymi nazwami modeli.

Naprawdę, czasami ciężko to wszystko spamiętać i choć wstyd się przyznać — sam muszę niemal za każdym razem gdy potrzebuję takiej wiedzy — sprawdzać, jaki mam model telefonu, mimo że mam go już od dwóch lat. Dzieje się tak dlatego, że dawniej wiele nazw wydawało mi się po prostu znacznie prostszych. Kilka ładnych lat temu miałem iPhone 4, więc wystarczyło tylko pamiętać, że mam iPhone… No i w wersji czwartej. Prosta sprawa. Dziś jednak muszę pamiętać, że mój Xiaomi nazywa się Redmi. Mój Redmi jest także dość duży, więc jest tak zwanym Xiaomi Redmi Note. Występuje w wersji 8, przez co jest to Xiaomi Redmi Note 8… Ale nie do końca, bo nie wiedzieć czemu, jest jeszcze T… Cokolwiek to znaczy: „Xiaomi Redmi Note 8T”. Wolę nawet nie próbować tego zapamiętywać, bo i tak ciągle bym się mylił. Raz zapomniałbym, że to Note, a innym razem zapomniałbym, że ta ósemka ma na końcu jeszcze literę T.

Uważam, że nazwa tego smartfona na tle wielu innych dzisiejszych nazw jest i tak dość prosta i logiczna. Wiem jednak, że po prostu nie mam zamiaru jej zapamiętywać, tym bardziej że proces sprawdzania nazwy smartfona jest bardzo prosty.

Jak sprawdzić nazwę smartfona w Android?

1. Wejdź w ustawienia swojego smartfona.

W zależności od konkretnej nakładki możesz zrobić to poprzez wejście w ikonkę ustawień w swoim menu lub rozwinięcie dodatkowego paska od góry ekranu i wybranie ikonki ustawień (zwykle ilustracja koła zębatego).

2. Znajdź nazwę telefonu w ustawieniach

Wejdź w zakładkę „Informacje o telefonie” lub „Moje urządzenie”. W takiej zakładce powinna znajdować się pozycja „Nazwa urządzenia”, prezentująca model konkretnego telefonu (niekoniecznie musi zawierać nazwę producenta jak np. Xiaomi).

Nazwa urządzenia w Android

Jak sprawdzić nazwę smartfona w iOS?

1. Wejdź w Ustawienia

Kliknij ikonkę „Ustawienia” na ekranie początkowym.

2. Przejdź do zakładki „Ogólne”.

3. Wejdź w „To urządzenie”.

4. Odczytaj nazwę modelu z pola „Nazwa modelu”.

Jak inaczej sprawdzić nazwę smartfona?

Równie szybką i skuteczną metodą może okazać się metoda tradycyjna, do której wykonania nie będzie potrzebne nam nawet odblokowanie smartfona.

Wiele modeli smartfonów posiada nazwę swojego modelu napisaną na jego pleckach. Część z tych modeli, która umożliwia zdjęcie klapy i wyjęcie baterii również posiada taką nazwę np. pod baterią.

Istnieje także kilka sposobów na sprawdzenie nazwy smartfona bez smartfona… Przynajmniej w ręku.

Użytkownicy Android, którzy mają swojego smartfona powiązanego z kontem Google, mogą na przykład sprawdzić listę swoich urządzeń pod adresem myaccount.google.com/device-activity. Jeżeli kupowaliśmy smartfona w internecie, świetnym sposobem jest także przejrzenie historii zakupów w obrębie serwisu lub swojego maila. Alternatywnie można też poszukać dowodu zakupu w domu (np. paragon lub faktura), albo zajrzeć do pudełka, w którym przyszedł nasz smartfon. Zakładając, że tego pudełka nie wyrzuciliśmy, może na nim znajdować się nazwa smartfona lub być wypisana w instrukcji.