Jak odzyskać dane z telefonu, który się nie włącza?

Telefon
2 marca 2022

Mówią, że nic nie jest wieczne. To stwierdzenie całkiem nieźle opisuje dzisiejsze telefony, które wielu z nas wymienia częściej niż buty, czy rękawiczki.

Choć telefony to naprawdę wspaniałe urządzenia, czasami możemy je zepsuć lub to one same, z nieznanych nam przyczyn mogą nagle odmówić posłuszeństwa.

O ile zepsute urządzenie zazwyczaj jesteśmy w stanie jakoś przeboleć, szczególnie gdy jest jeszcze objęte gwarancją, coraz częściej bardziej martwimy się danymi, które mają dla nas jeszcze większą wartość.

W tym poradniku przedstawię sposoby, które w wielu przypadkach umożliwią ich odzyskanie, nawet jeśli telefon został doszczętnie zniszczony.

Upewnienie się, czy telefon przypadkiem nie jest rozładowany.

Telefon, który się nie włącza, wcale nie musi być od razu zepsuty.

Ta „usterka” to bardzo często zwykłe niedopatrzenie. Zanim na wyczucie postawisz diagnozę, że telefon jest zepsuty, spróbuj go naładować. Najlepiej sprawdź dwa różne kable i dwa różne gniazdka, bo to również one mogą być powodem, dla których telefon nie chce się naładować.

Sprawdzenie, czy dane nie znajdują się na wirtualnym dysku

Zanim przejdziemy do nieco bardziej zaawansowanych sposobów, warto zacząć od tego teoretycznie najprostszego.

Jeżeli masz Androida, zaloguj się na swój Dysk Google.

Jeżeli masz iOS, zaloguj się w iCloud.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdziesz tam kopię zapasową między innymi zdjęć, które znajdowały się na Twoim telefonie.

Jeżeli danych z telefonu tam nie ma, prawdopodobnie telefon nie wykonywał kopii zapasowych. To zła wiadomość, ale, choć zabrzmi to lekko bezczelnie, nie ma tego złego. Jak mówią, świat dzieli się na ludzi, którzy robią kopie zapasowe i na ludzi, którzy dopiero zaczną je robić (nauczeni pierwszą stratą danych).

Wyjęcie karty SD (jeśli jest w telefonie)

Niektóre telefony, zwłaszcza te z Androidem, oferują nam możliwość użycia dodatkowej karty SD, na której również możemy przechowywać dane.

Wielu z nas na karcie SD zamieszcza na przykład zdjęcia, czy filmy.

Jeżeli masz taką kartę w swoim telefonie, spróbuj ją wyjąć i podpiąć do swojego komputera. Jeśli nie masz czytnika kart SD, możesz go zakupić lub skorzystać np. z czyjegoś laptopa (wiele modeli, zwłaszcza tych większych, ma wbudowane czytniki tych kart pamięci).

Podłączenie telefonu do komputera

Najskuteczniejszym sposobem na dostęp do plików telefonu jest podłączenie go do komputera. W przypadku nowoczesnych smartfonów zwykle można zrobić to tym samym kablem, którego używamy do zasilania (wystarczy odpiąć końcówkę, by przekształcić ją w USB).

Jeżeli w zakładce „Urządzenia i Dyski” nie zobaczycie swojego telefonu, niezbędne może być wykorzystanie zewnętrznego programu, takiego jak chociażby Dr.Fone.

Jeżeli nie jesteście zbyt zaawansowani, nie polecam jednak podejmowania zbyt wielu prób podejmowania się prób naprawy urządzenia na siłę, w takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty, dysponującego odpowiednią wiedzą i sprzętem.

Wizyta w profesjonalnym serwisie

Jeżeli inne sposoby nie zadziałały, zależy Wam na Waszych danych, a przy okazji chcecie czegoś zepsuć, warto udać się do profesjonalnego serwisu telefonów.

Jest ich całe mnóstwo, a usterką nierzadko może okazać się „drobnostka” taka jak na przykład zepsute gniazdo ładowania, której mimo wszystko większość z nas i tak nie naprawiłaby w domowych warunkach.

Nawet jeśli w serwisie nie uda się naprawić telefonu lub koszt naprawy okaże się zbyt wysoki, warto zapytać o możliwość przywrócenia samych danych. Bardzo często uda się to zrobić za stosunkowo niewielką kwotę.

Mam nadzieję, że udało Wam się odzyskać Wasze dane. Tym z Was, którzy dotychczas nie robili backupów (tzw. kopii zapasowych), serdecznie polecam zacząć, ponieważ mogą one pozwolić uniknąć tego rodzaju sytuacji w przyszłości.