Jak ukryć aplikację na telefonie

Aplikacje w telefonie
30 marca 2022

Czasami do naszego telefonu mają dostęp także inne osoby. Nie zawsze chcemy, by mogły one od razu zobaczyć np. zainstalowaną przez nas aplikację randkową, czy też aplikację służącą do obsługi bankowości.

Powinniśmy dbać o swoją prywatność, dlatego dobrym pomysłem może być ukrycie tego rodzaju aplikacji tak, by osoby, które nie wiedzą o ich istnieniu na naszym telefonie, nie mogły w nie łatwo wejść.

Sposoby na ukrycie aplikacji na telefonie

Ukrycie aplikacji w folderze

To zdecydowanie jeden z najprostszych, ale i najmniej skutecznych sposobów na ukrycie aplikacji w telefonie.

W nowoczesnych systemach operacyjnych na smartfony takich jak Android czy iOS możemy tworzyć foldery, za pomocą których możemy grupować poszczególne aplikacje. Nic nie stoi na przeszkodzie, by utworzyć folder z kilkoma aplikacjami i np. na jego drugiej stronie pośród innych aplikacji umieścić tę, której nie chcemy pokazywać innym.

Aby utworzyć folder, wystarczy przeciągnąć wiele aplikacji w jedno miejsce (ikonę na ikonę).

Choć sposób może wydawać się banalny, w rzeczywistości nadal pozwala na łatwy dostęp do aplikacji, mimo tego, że nie jest ona widoczna na pierwszy rzut oka. Szukająca jej osoba musiałaby się nieźle natrudzić, by ją znaleźć.

Utworzenie nowego profilu

Jeżeli korzystamy z danej aplikacji jedynie raz na jakiś czas, bardzo dobrym pomysłem może być utworzenie dodatkowego profilu użytkownika w systemie, na który musielibyśmy się przelogować, aby w ogóle zobaczyć aplikację.

Zwykle można zrobić to w sekcji Ustawienia -> Użytkownik -> Dodaj użytkownika.

Ukrycie aplikacji w Menu

Możesz ukryć swoją aplikację w Menu i w razie potrzeby ją tam przywracać lub wchodzić w nią przez Sklep z aplikacjami.

Zwykle można zrobić to poprzez przeciągnięcie ikony na pulpicie i usunięcie z Menu (uważaj, by przypadkiem nie odinstalować aplikacji) lub w menu telefonu.

Używanie blokowania aplikacji

Niektóre telefony mają w menu Blokowanie aplikacji.

Ta opcja pozwala na zablokowaniu dostępu do poszczególnych aplikacji wzorem.

Choć same aplikacje nadal będą widoczne na liście, użytkownik, który nie autoryzuje dostępu kodem, nie będzie miał do nich dostępu.

Ustawienie blokady telefonu

To kolejny prosty i bardzo skuteczny sposób.

W Waszym telefonie możecie ustawić kod lub wzór blokady, czy nawet blokadę zależną od linii papilarnych (o ile telefon ma specjalny czytnik).

Dzięki temu osoba, która nie zna Waszego kodu, nie będzie mogła w ogóle uzyskać dostępu do pulpitu Waszego telefonu bez Waszej wiedzy.