Jak uruchomić telefon?

Jak uruchomić telefon?
10 lutego 2023

Wielu z nas nigdy nie wyłącza swojego telefonu. Problem może pojawić się wtedy, gdy wyłączy się on sam, na przykład na skutek rozładowania, lub wtedy, gdy kupimy nowy telefon, który również za pierwszym razem trzeba będzie włączyć.

W tym poradniku dowiesz się:

Jak uruchomić telefon?

Większość smartfonów włącza się poprzez wciśnięcie i przytrzymanie jakiegoś przycisku. Zwykle odpowiada za to przycisk boczny, znajdujący się np. pod przyciskami do regulacji głośności. Po kilku sekundach przytrzymania takiego przycisku telefon powinien zacząć się włączać.

Klasyczne telefony włącza się z reguły w podobny sposób, ale z wykorzystaniem innego przycisku. Zazwyczaj wystarczy przytrzymać przez chwilę przycisk czerwonej słuchawki.

Jak uruchomić telefon bez przycisku?

Niektóre telefony mogą mieć np. uszkodzony przycisk.

Istnieje kilka sposobów na to, jak można je włączyć:

1. Skorzystaj z kombinacji klawiszy

Część telefonów można włączyć za pomocą alternatywnych kombinacji klawiszy jak na przykład poprzez jednoczesne wciśnięcie przycisków do zwiększania i zmniejszania głośności. Kombinacja może jednak różnić się w zależności od modelu, dlatego w razie potrzeby możecie sprawdzić czy telefon jest w taką wyposażony w instrukcji lub w internecie.

2. Skorzystaj z wykałaczki

Jeżeli przycisk od włączania telefonu po prostu odpadł, możesz spróbować ostrożnie nacisnąć na element włączający telefon za pomocą np. wykałaczki.

3. Podłącz telefon do komputera za pomocą kabla USB

Część telefonów może się automatycznie włączyć, gdy zostaną podłączone do komputera. Jeżeli masz taką możliwość, a inne sposoby nie zadziałały, możesz tego spróbować.

Czemu telefon nie chce się włączyć?

Niewłączający się telefon nie zawsze musi oznaczać awarię.

Zanim oddasz telefon do serwisu, upewnij się, że został poprawnie naładowany.

Nawet jeżeli ładowałeś go przez kilka godzin, upewnij się, że w danym gniazdku jest prąd, a Twoja ładowarka jest sprawna.

Jeżeli jesteś jednak pewien, że telefon jest naładowany, ale mimo tego się nie włącza, przyczyną może być usterka mechaniczna. W takiej sytuacji, jeżeli masz taką możliwość, warto rozważyć skorzystanie z gwarancji.