Jaką profesję wybrać w Margonem w 2023?

Profesje w Margonem
13 lutego 2023

W Margonem do wyboru mamy 6 profesji: wojownika, maga, łowcę, paladyna, tropiciela, oraz tancerza ostrzy.

Wybór profesji czasami okazuje się trudny, dlatego w tym wpisie dowiecie się:

Jaka profesja jest najlepsza dla nowego gracza?

Wybór profesji dla nowego gracza polecam zamknąć w kręgu: wojownik, mag, oraz paladyn.

Łowca i tropiciel potrzebują do gry regularnego uzupełniania strzał, co jest dodatkowym utrudnieniem, a tancerz ostrzy jest najtrudniejszą profesją do expienia, więc może Was na dłuższą metę denerwować.

Najbardziej uniwersalną z tych profesji jest wojownik. Jest najprostszy i wybacza wiele błędów, które mogą popełnić nowi gracze przy doborze umiejętności lub konkretnego ekwipunku. Levelowanie tą profesją powinno być z perspektywy nowego gracza najłatwiejsze.

Nieco trudniejszy jest mag, ale tutaj również, jeżeli zrozumiecie podstawy gry i będziecie chcieli się uczyć i kombinować, bardzo łatwo jest expić nawet z tanim, słabym ekwipunkiem. W PvP mag również jest na ogół bardzo dobry.

Paladyna z tych trzech profesji polecam nowym graczom najmniej, ale też jest całkiem przyzwoity i jako połączenie wojownika i maga, może dużo nauczyć Was o grze, dlatego również nie jest to zły wybór.

Jaka profesja jest najlepsza do expa?

Dużo zależy tutaj od expowiska, ale na ogół najlepszymi profesjami są wojownik, oraz mag. Obie te profesje zadają duże obrażenia, oraz mają możliwość założenia tarczy, która dodatkowo wzmacnia ich defensywę, co jest przydatne na expie.

Z mojego doświadczenia najłatwiej expi się wojownikiem z bronią półtoraręczną i tarczą, oraz magiem z różdżką zadającą obrażenia od ognia i tarczą, choć kwestia doboru żywiołu może w niektórych przypadkach zależeć od expowiska (np. jeśli potwory mają bardzo dużo odporności na ogień, ten wybór może być dość słaby).

Niezły do expienia jest również paladyn, podobnie jak mag — z bronią od ognia i tarczą. Tropiciel też daje radę, a łowca ujdzie… Z tancerzem ostrzy jest niestety zdecydowanie najtrudniej — jeżeli nie macie dobrego ekwipunku, mam nadzieję, że lubicie robienie questów, bo expienie tą profesją nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem.

Jaka profesja jest najlepsza do PvP?

O ile w dawnych czasach za najlepszą profesję uznawało się ogólnie maga, a później tropiciela, tak dziś nie jest to już takie proste.

Dużo zależy od konkretnego przedziału poziomowego. W Margonem nie gra się wyłącznie na endgame, a można postać zatrzymać np. na ~60 lvlu i bawić się równie dobrze, jak na 300, ponieważ na przedziałach zawsze znajduje się mnóstwo graczy, są krwawe łaźnie, oraz bossy w postaci kolosów i tytanów.

Z tego względu nie jestem w stanie polecić Wam konkretnej profesji, bo tak naprawdę, przy obecnym balansie, każda może być dobra. Kwestia danego lvla i umiejętności oraz ekwipunku dostępnego dla takiej postaci. Na ogół bardzo dobrymi profesjami do PvP są tancerze ostrzy, łowcy, oraz paladyni, ale znajdą się i przedziały, gdzie dominować będzie np. wojownik, mag, czy tropiciel, dlatego nie ma reguły. Co więcej, w słabym ekwipunku znacznie lepszą profesją od np. tancerza ostrzy może być chociażby mag, dlatego warto mierzyć siły na zamiary. Przed wyborem profesji do PvP zróbcie research danego przedziału i zastanówcie się, jakie przedmioty będą dla Was dostępne.

Jak zmienić profesję w Margonem?

Jeżeli Wasza obecna profesja Wam nie odpowiada, możecie ją zmienić.

Haczyk? Jest to płatna usługa, a zmiana profesji wywołuje często konieczność zmiany całego ekwipunku. W końcu, jeżeli zmienicie profesję z łowcy na maga, nie będziecie mogli nadal używać łuku.

Profesję w Margonem można zmienić w U Dalhara. Znajduje się on w lokacji Ratusz Karka-han -> Przybytek Zakonu Białej Róży w mieście Karka-han.

Zmiana profesji kosztuje lvl * 75 Smoczych Łusek. Czyli np. dla 100 lvl jest to 100 * 75 = 7500 Smoczych Łusek.

Jeżeli posiadacie SŁ na koncie, aby zmienić profesję wystarczy wybrać opcję dialogową Chciałbym zmienić profesję i określić na jaką. Uprzednio należy jeszcze zdjąć z postaci cały jej ekwipunek.