Jak skopiować tekst ze zdjęcia?

Jak skopiować tekst ze zdjęcia?
11 lipca 2022

Ręczne przepisywanie długich tekstów może być czasochłonne i męczące. Co więcej, może być też przyczyną ewentualnych błędów.

Przedstawione przeze mnie sposoby wolne od błędów też mogą nie być, ale powinny być znacznie szybsze od przepisywania tekstu samemu.

Oto omawiane sposoby:

Kopiowanie tekstu z wgranego zdjęcia na komputerze

W internecie znajdziemy całkiem sporo darmowych narzędzi, które w bardzo szybki sposób przeskanują cały tekst ze zdjęcia i spróbują odtworzyć go w formie wygodnej do skopiowania. Jednym z takich narzędzi jest np. ten „Image to Text Converter”.

Zdjęcie na tekst w konwrterze

Wygenerował on tekst na podstawie wrzuconego zdjęcia w zaledwie kilka sekund, a wynik był wyjątkowo dokładny. Na pierwszy rzut oka, oprócz samego formatowania nie znalazłem ani jednego błędu, a nawet pozytywnie się zaskoczyłem, widząc w obszarze do skopiowania w pełni działające polskie znaki.

Kopiowanie tekstu ze zrobionego zdjęcia na telefonie

Nie każdy zawsze ma przy sobie komputer. Zresztą, jeżeli robicie jakiemuś tekstowi zdjęcie — wygodniej byłoby jednak odczytać jego treść od razu na telefonie bez zbędnego przerzucania zdjęcia na komputer.

O ile możecie bez problemu użyć wyżej opisanego sposobu i spróbować wrzucić gotowe zdjęcie do jednego z przeglądarkowych narzędzi, na swoich telefonach również możecie poszukać fraz pokroju „Image to Text” (np. w App Store i Google Play).

W przypadku Androida sprawdzić może się na przykład ta aplikacja, a w przypadku iPhone, chociażby ta. Wybór jest dość spory, a aplikacje działają w różny sposób, dlatego nawet jeśli jakiś tekst nie jest rozpoznawany przez jedną, możecie spróbować z inną.

Niezłą alternatywą jest także aplikacja Tłumacz Google (Google Play | App Store), w której możecie zamienić zdjęcie na tekst i przy okazji przetłumaczyć go na jakiś inny język.

Pamiętajcie jednak, że tego rodzaju aplikacje mogą mieć problemy z pismem ręcznym, ponieważ wielu z nas ma zupełnie inny, mniej lub bardziej czytelny charakter pisma. W przypadku dobrze wykonanych zdjęć z pisma drukowanego (czytelną czcionką), problemów być nie powinno, a w każdym innym przypadku — po prostu można spróbować i zobaczyć samemu.

Nie zapominajcie też o przeczytaniu takiego wygenerowanego tekstu jeszcze zanim go gdzieś wyślecie, ponieważ czasami może być on wolny od błędów tylko na pierwszy rzut oka.