Jak zapisać plik w PDF

Jak zapisać plik w PDF
23 lutego 2022

Jeżeli tworzymy jakiś dokument, bardzo często możemy chcieć udostępnić go w formacie PDF. Jest to jeden z najpopularniejszych formatów używanych do zapisu informacji tekstowo-graficznych i drukowania.

Zazwyczaj jednak nie tworzymy naszych tekstów w edytorach PDF, a na przykład w programach do edycji tekstu takich jak chociażby Microsoft Word, czy dokumenty Google.

Na szczęście za ich pomocą również możemy bez problemu zapisać nasz plik w PDF.

W przypadku niektórych programów należy przy zapisywaniu pliku wybrać format PDF. W dokumentach Google w tym celu wystarczy w tym celu wybrać opcję Plik -> Pobierz -> Plik PDF (.pdf).
Pobieranie PDF z dokumentów Google
W przypadku programów dostępnych na komputerze, w których nie możemy wybrać opcji zapisywania/eksportowania pliku w PDF, możemy zrobić to przy pomocy opcji Zapisz jako.

Wówczas przy wybieraniu folderu i nazwy pliku, możemy tuż pod nią wybrać z listy format. Jeżeli znajdzie się na niej „PDF”, wystarczy ją wybrać i nacisnąć Zapisz.

Jeżeli zapisanie pliku w PDF okazało się w danym programie niemożliwe, w następnym punkcie dowiesz się, jak zamienić istniejący plik na PDF.

Jak zamienić istniejący plik na PDF?

Jeżeli mamy już plik w jakimś innym formacie tekstowym lub graficznym, zwykle będziemy mogli zamienić go na PDF z wykorzystaniem jednego z darmowych konwerterów.

W dzisiejszych czasach nie trzeba do tego pobierać nawet żadnych dodatkowych programów, ponieważ istnieją konwertery online, które pozwalają nam zrealizować to w naszej przeglądarce.

Aby zamienić swój plik na PDF, wyszukaj w wyszukiwarce frazę z Twoim obecnym formatem i dopiskiem „na PDF”, czyli na przykład:

  • DOC na PDF
  • ODT na PDF
  • PNG na PDF

W sieci jest całe mnóstwo darmowych konwerterów, w których wystarczy po prostu wybrać nasz plik z dysku i nacisnąć przycisk w celu przerobienia pliku na format PDF. Gotowy plik wystarczy później już tylko pobrać, to wszystko.