Jak otworzyć plik RAR?

Jak otworzyć RAR?
31 sierpnia 2022

Jeżeli pobieracie jakieś zestawy plików z internetu, zwykle mają one rozszerzenie .zip lub .rar. Ten pierwszy zazwyczaj możecie komfortowo rozpakować poprzez naciśnięcie prawym przyciskiem myszy i wybranie opcji „Wyodrębnij wszystkie”.

W tym poradniku zajmiemy się jednak formatem RAR. Pokażę Wam, w jaki sposób możecie go rozpakowywać równie prosto jak ZIP.

Otwieranie pliku RAR za pomocą programu komputerowego

Najprostszą metodą na otwieranie plików RAR jest pobranie programu komputerowego takiego jak 7-Zip lub WinRAR. W przypadku Linux możecie skorzystać na przykład z pakietu Unrar (zobacz, jak go zainstalować), a w przypadku macOS z The Unarchiver.

Użytkownikom Windows rekomenduję 7-Zip, ponieważ jest w pełni darmowy.

Pobierz program korzystając z linku „Download” na stronie internetowej programu. Zwykle odpowiednia będzie wersja na samej górze, ale jeśli masz np. 32-bitowy system, poszukaj na liście alternatywy, która będzie do niego pasowała.

Później przejdź przez prosty instalator (klikając Install), a program zostanie zainstalowany na Twoim komputerze.

Po zainstalowaniu programu odnajdź pobrany plik RAR na swoim dysku.

Naciśnij na plik prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję 7-Zip. Dzięki niej możesz na przykład otworzyć i podejrzeć zawartość archiwum, lub od razu skorzystać z opcji „Wypakuj do…” i w ten sposób rozpakować pliki do nowego folderu.

Wypakuj RAR w 7-zip

Po zakończeniu procesu pliki powinny zostać wypakowane:

Wypakowane pliki z RAR

Jak otworzyć plik RAR bez programu?

Format RAR jest na tyle popularny, że polecam posiadanie odpowiedniego programu każdemu użytkownikowi komputera.

Jeżeli jednak niemal nigdy nie pobieracie takich plików, albo chwilowo znajdujecie się na komputerze, z którego nie korzystacie na co dzień, alternatywną solucją może okazać się jeden z darmowych programów online.

Dla przykładu możecie skorzystać z tej strony i wgrać tam plik RAR, aby po chwili móc pobrać jego rozpakowany, gotowy do użycia odpowiednik. Takie narzędzia online mają jednak do siebie to, że zwykle działają wolniej od ich desktopowych odpowiedników, dlatego mimo wszystko w niemal każdym przypadku rekomenduję pobranie specjalnego programu.